Az új rendszert Izraelben már májusban, 2026-ban pedig az Egyesült Államokban fogják tesztelni.
A háború kellős közepén, amikor szinte minden nap felharsantak a szirénák, hogy jelezzék a beérkező rakétákat, az izraeli Vaskupola légvédelmi rendszer rakéták ezreit fogta el, hogy segítsen megvédeni az izraeli életeket. Gadi Benjamini számára a Vaskupola adta az ötletet egy olyan rendszer kifejlesztéséhez, amely az erdőtüzek ellen harcol és megakadályozza azok terjedését.
„Az erdőtüzek ellen, a háborúhoz hasonlóan ott vannak a tűzoltók, akik a gyalogság. Vannak repülőgépek, de a sötétség miatt éjszaka és erős szélben is nehezebb repülni, és amit mi fejlesztünk, az egyfajta tüzérségi támogatás” – mondta Gadi Benjamini, a FireDome (Tűzkupola) társalapítója és vezérigazgatója a The Times of Israel című lapnak. „A klímatechnológia területén a legnagyobb kihívást az erdőtüzek jelentik, pontosabban az erdőtüzekre való reagálás. Sok cég csak az észlelésre összpontosít.”
„Amit mi fejlesztünk, az egy olyan rendszer, amely javítja a tűzoltók képességeit és adottságait, hogy egyszerre több tűzzel foglalkozzanak, és olyan helyekre is eljussanak, ahová néha nem tudnak, a különböző logisztikai korlátok miatt, amelyekkel szembesülnek” – tette hozzá.
A 2024-ben Benjamini és Dr. Adi Naor Pomerantz által alapított FireDome a Vaskupola mintájára olyan erdőtűzvédelmi rendszert fejleszt, amely a védelmi taktikákat és a mesterséges intelligencia technológiát párosítja. A tüzek észlelésére és elfojtására tervezett, autonóm, szabadalmaztatás alatt álló rendszer a védelem két rétegét hivatott biztosítani.
A tűzoltóság riasztása után, miszerint tűz közeledik egy terület felé, először egy mechanikus, helyhez kötött kilövőberendezés a tüzérségi lövedékekhez hasonló kapszulákat lő ki, amelyek a becsapódás előtt kinyílnak, és környezetbarát tűzgátló anyagot szórnak szét, hogy védőgátat hozzanak létre, és elzárják a közeledő erdőtüzek útját. Másodszor, egy mesterséges intelligenciával működő rendszer észleli és eloltja a tűzgátló anyagot megkerülő, levegőben szálló parázs által okozott tüzeket.
„Az intelligens kapszulák olyan érzékelőket tartalmaznak, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy beprogramozzuk a konkrét helyet, ahol kinyílnak, szétszórják az anyagot a levegőben a föld felett, és egyfajta kupolavédelmet hoznak létre az ingatlan vagy eszköz körül, így ha egy tűz közeledik, akkor blokkolja azt, és van egy második rétegünk, amely azonosítja és reagál a szálló parázs által meggyújtott tüzekre” – mondta Benjamini.
„Végül az ingatlan épségben és károk nélkül marad, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Vaskupola védi a várost vagy a városrészeket azáltal, hogy a rakétákat elfogja, mielőtt azok megérkeznének”.”
Benjamini, aki 14 évet szolgált az izraeli hadseregben, elmondta, hogy a rendszer első verzióját úgy fejlesztik ki, hogy körülbelül 100 hektárnyi területet védjen meg az erdőtüzektől, és az erdőtüzekre hajlamos helyeken lévő kisebb városrészekre, szőlőültetvényekre és szállodákra vagy üdülőhelyekre szabják.
A FireDome azt tervezi, hogy az első rendszer május körül készül el tesztelésre Izraelben, olyan területeken, mint Jeruzsálem vagy az északi Kármel-erdő, amelyeken gyakoriak az erdőtüzek. A tel-avivi székhelyű startup 2026-ban szeretné elindítani a rendszer tesztelését az Egyesült Államokban, Los Angeles és San Francisco területét célozva meg.
A múlt héten Los Angelesben kitört halálos erdőtüzekkel kapcsolatban Benjamini elmondta, hogy még túl korai lenne bármilyen következtetést vagy tanulságot levonni, mivel még nem áll rendelkezésre az összes adat.
Miközben a tüzek továbbra is tombolnak Dél-Kaliforniában, az AccuWeather előzetes becslése szerint a károk és a gazdasági veszteségek összege 135 és 150 milliárd dollár közé tehető. Az erdőtüzek évente 400 milliárd és 900 milliárd dollár közötti összegbe kerülnek az Egyesült Államoknak.