Folytatódik a Hezbollah terrorhadseregének lefegyverzése.
Az IDF közölte, hogy több Hezbollah-célpontra is csapást mért, köztük egy rakétaindító állásra, egy meg nem nevezett katonai támaszpontra és „a szíriai-libanoni határ mentén húzódó útvonalakra, amelyeket a Hezbollahnak szánt fegyverek csempészésére használnak”.
Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy a csapások előtt a fenyegetésekről tájékoztatta az Izrael és a Hezbollah között folyamatban lévő tűzszünet részeként létrehozott nemzetközi mechanizmus résztvevőit, de „a fenyegetésekkel nem foglalkoztak”.
„Az IDF továbbra is fellép Izrael Államot fenyegető veszélyek elhárítása érdekében, és a tűzszüneti megállapodással összhangban a Hezbollah minden olyan kísérletének megakadályozásáért fog tevékenykedni, amely a Hezbollah erőinek újjáépítésére irányul” – tette hozzá az IDF.
Veszélyben a tűzszünet?
Amint arról lapunk is beszámolt, Izrael vizsgálja annak lehetőségét, hogy a tűzszüneti megállapodásban a teljes kivonulásra előírt 60 napos határidő lejárta után is kulcsfontosságú pozíciókban tartsa az IDF erőit Dél-Libanonban.
Ez a lehetőség két fő okból merült fel a közelmúltban a magas szintű biztonsági és politikai megbeszéléseken: a libanoni hadsereg lassú bevonulása délre, valamint a Hezbollah fegyverzetének és infrastruktúrájának folyamatos felfedezése a területen, amihez hozzájön még a terrorszervezet folyamatos erőfeszítése, hogy iráni segítséggel újjáépítse az Izrael által lerombolt képességeit.
Izraelben értetlenül állnak a libanoni hadsereg késlekedése előtt. Az egyik lehetőség a nagy létszámú, ütőképes erők délre küldésével kapcsolatos műveleti nehézségek. Egy másik tényező lehet, hogy a Hezbollah nyomást gyakorol a libanoni hadseregre, hogy ne vonuljon be Dél-Libanonba, így a Hezbollah számára lehetőséget hagyva, amelyet később kihasználhat.
Az elmúlt hetekben Izrael többször panaszkodott nemzetközi szervezeteknél a libanoni hadsereg lassúsága miatt, és arra figyelmeztetett, hogy ha Libanon nem teljesíti a megállapodásban foglalt kötelezettségeit, Izraelnek esetleg Dél-Libanonban kell maradnia, hogy megvédje északi közösségeit.
Az IDF-erők Dél-Libanonban maradásának lehetőségét mind a leköszönő, mind a hivatalba lépő amerikai adminisztrációval meg fogják vitatni, mivel a végső kivonulási határidő egybeesik Trump elnök beiktatásával. Egy ilyen döntés arra késztetheti a Hezbollahot, hogy hasonlóképpen megszegje a megállapodást, ezzel potenciálisan újra fellángolhatna az ellenségeskedés, akár korlátozott, akár kiterjedt mértékben.
Fontos megjegyezni, hogy a libanoni jelenlét fenntartásáról még nem született végleges döntés. A megbeszélések az elkövetkező hetekben folytatódnak, és bármilyen, a maradásról melletti döntés valószínűleg csak néhány kulcsfontosságú helyen hagyna erőket Libanonban, megakadályozandó, hogy az észak-izraeli közösségek elleni támadásokat.