Az Amnesty International ideiglenes elnöke szerint „az AI Israel megpróbálta nyilvánosan lejáratni az Amnesty emberi jogi kutatását és álláspontját”.
Az Amnesty Nemzetközi Testülete két évre felfüggesztette az Amnesty International Israel (AI) tagságát, válaszul az izraeli szervezet bírálatára a nemzetközi szervezet legutóbbi Izraelről szóló jelentését illetően, továbbá azért mert állítólag diszkriminálta a palesztinokat.
Bennfentesek azonban azt mondják, hogy a rasszizmus bizonyítékait az Amnesty International vezetése találhatta ki, tekintve, hogy a nemzetközi szervezet megszállottan elfogult Izraellel szemben.
„Ezt az intézkedést az AI Israel-on belüli, az alapvető emberi jogi elveket és az Amnesty-értékeket megsértő palesztin-ellenes rasszizmus bizonyítékaira válaszul tesszük, valamint az AI Israel nem igazodó és ellenséges álláspontjára” – áll Tiumalu Lauvale Peter Fa’afiu, az Amnesty International ideiglenes elnökének levelében.
Fa’afiu azt állította, hogy az Amnesty Israel fellépett az Amnesty International kutatása ellen, amely eltérő véleményeket hirdetett az “izraeli apartheidről” (a 2024-as “Úgy érzed, hogy alsóbbrendű vagy: Izrael népirtása a palesztinok ellen Gázában” c. jelentésről itt írtunk részletesebben).
„Az AI Israel megpróbálta nyilvánosan lejáratni az Amnesty emberi jogi kutatásait és álláspontját”
– mondta Fa’afiu. „Az a törekvés, hogy nyilvánosan aláássák az Amnesty 2022-es, a palesztinok elleni izraeli apartheidről szóló jelentésének megállapításait és ajánlásait, valamint a közelmúltban az Amnesty 2024-es, a palesztinok elleni izraeli népirtásról szóló 2024-es jelentését, súlyosan sértették az Amnesty emberi jogi küldetését, fenyegetve a hitelességünket. és a működési koherenciát.”
Amint arról lapunk is beszámolt, az Amnesty Israel decemberben visszautasította az AI megállapításait, amelyekben Izrael Államot népirtás elkövetésével vádolták a Hamász elleni gázai háború során, azzal érvelve, hogy a népirtás vádja nem volt „kellően alátámasztva”. Az Amnesty Israel azt is megjegyezte, hogy csapatának egy kisebb része úgy gondolta, hogy elegendő információ áll rendelkezésre annak megállapításához, hogy Izrael népirtást követett el Gázában.
Fa’afiu az Amnesty Israel volt tagjai, Amal Ourabi és Muhammad Abdel Kader cikkére is hivatkozott, akik egy december 16-i véleménycikkben azt írták, hogy a jelentés miatt belső válság van a szervezetnél. Más izraeli tagok állítólag kemény bírálatokat fogalmaztak meg a helyi szervezetben a rasszizmussal kapcsolatos vizsgálatok miatt, miközben szemet hunytak a mozgalmon belüli antiszemitizmus előtt.
Ourabi és Kader elmondta, hogy azért távoztak, mert az Amnesty Israel állítólag figyelmen kívül hagyta az izraeli emberi jogok megsértését, és az október 7-i utáni hatásokra összpontosított, amikor egy évvel később a háború”már alig” érintette az izraelieket, miközben a palesztinok továbbra is szenvedtek.
Az Amnesty Israel korábbi igazgatója, Yonatan Gher támogatta a cikket egy december 17-i közösségi médiában megjelent bejegyzésében, kijelentve, hogy az izraeli ág „az izraeli kormány őreként szolgál az emberi jogi mozgalom ellen”.
Az egyik forrás megosztotta a The Jerusalem Posttal, hogy az Amnesty International nem engedélyezte az izraeli szervezet számára a népirtás vádjával kapcsolatos jelentés áttekintését. Állítólag ez egyedülálló gyakorlat volt, amire korábban nem volt példa.