Bezárt a bazár: hatalmas sztrájk kezdődött Irán kereskedelmi központjában

Az 1979-es iszlám forradalom után ismét emberek százai tiltakoztak vasárnap Teherán ikonikus Nagy Bazárjában.

A bazári sztrájkot a megugró infláció és az áramhiány miatt tartották, és a főváros más kereskedelmi központjaiban is tiltakozásokat váltott ki – jelentette az Iran International ellenzéki híroldal.

A Nagy Bazárban, egy kiterjedt kereskedelmi központban kitört tüntetések szimbolikusak, tekintve, hogy ez volt az 1979-es iszlám forradalom tiltakozásainak is középpontja, amely az akkori, Ruhollah Khomeini ajatollah által vezetett jelenlegi rezsimet hatalomra juttatta, miután megbuktatták Mohammad Reza Pahlavi sah-t.

HRANA English on X (formerly Twitter): „Today, Dec 29, merchants and shopkeepers, including those in Tehran’s Grand Bazaar, held a protest against the devaluation of the currency, soaring raw material costs, severe market stagnation, and other challenges stemming from the ongoing economic crisis.#Iran #Tehran pic.twitter.com/gRrvm9Ctmj / X”

Today, Dec 29, merchants and shopkeepers, including those in Tehran’s Grand Bazaar, held a protest against the devaluation of the currency, soaring raw material costs, severe market stagnation, and other challenges stemming from the ongoing economic crisis.#Iran #Tehran pic.twitter.com/gRrvm9Ctmj

Goldie Ghamari, egy 38 éves iráni születésű kanadai politikus, akinek családja az iszlamista kormány üldöztetése miatt menekült el Iránból, az X-en azt írta, hogy a Nagy Bazár-sztrájk „drámai”, és a rezsim elleni tiltakozások legjelentősebb cselekményei közé tartoznak az ő életében.

„A rendszer alapvetően gazdasági központja, és ha bezár, az jelentős hatással lesz a rezsimre, akárcsak 1979-ben az egyik fordulópont a bazár bekapcsolódása volt a tüntetésekbe” – mondta. Az elmúlt évben több mint 8000 tüntetés zajlott Irán-szerte, mondta, „legtöbbjük a nemzetközi média radarja alatt”.

Háborúra van pénz, a polgárokra nincs – miért van Iránban energiaválság?

A világ egyik legnagyobb kőolaj- és földgázkészletével bíró ország komoly energiahiánnyal küszködik. Hogy lehet ez? Elmagyarázzuk!

Az Iran International és más források szerint a bazári tüntetések hátterében gazdasági problémák állnak, és közvetlenül összefüggenek a riál amerikai dollárral szembeni drámai leértékelődésével és a 35%-os iráni inflációjával. A múlt héten a riál dolláronként 820 500-ra zuhant a nem hivatalos piacon.

Donald Trump novemberi elnökké választása tovább növelte Irán gazdasági gondjait. A riál azóta körülbelül 18%-ot veszített az értékéből.

Trump második hivatali ideje pedig csak súlyosbíthatja Irán gazdasági helyzetét. Mint ismert, Trump „maximális nyomást” gyakorolt ​​Iránra 2017-2020 között, első hivatali ideje alatt. A mostani kampányában részt vevő emberek azt mondták, Irán megpróbálta meggyilkolni őt a legutóbbi elnökválasztási verseny során, így vélhetően érdekelt lesz abban, hogy legtöbb kárt okozza az életére törő rezsimnek.

Irán regionális helyzete jelentősen romlott, amióta 2023 októberében két csatlósa, a Hamász és a Hezbollah háborút kezdett Izraellel, amely súlyosan meggyengítette őket.

Nincs elég áram: brutális energiaválságba zuhant az energia-nagyhatalom Irán

A külföldi terroristákat dollármilliárdokkal pénzelő iráni vezetés nem tud mit kezdeni a katasztrófális helyzettel.

Bassár Aszad, az iráni kulcsfontosságú szövetséges rezsimje ebben a hónapban megbukott Szíriában. A Hezbollah, amelynek támadóképességeit Izrael szétverte, a múlt hónapban beleegyezett egy tűzszünetbe, amelynek feltételei arra kötelezik, hogy elhagyja Dél-Libanont. A Hamasz elveszítette támadóképességét Gázában, Irán pedig maga is elvesztette döntő légvédelmi képességeit egy október 26-i izraeli megtorló csapás során.

Ezenkívül Irán belső tiltakozásokkal néz szembe, legutóbb egy olyan törvényjavaslat kapcsán, amelynek célja, hogy elriassza a nőket attól, hogy megszegjék a teokratikus rezsim által rájuk kényszerített iszlám öltözködési szokásokat.

A törvénytervezet, amely a nyugati társadalmakban Irán elítélését váltotta ki, pénzbírságot, elbocsátást, korbácsolást és börtönbüntetést ír elő a törvény megszegő nők és támogatóik számára, valamint halálbüntetést ír elő bizonyos szemérmet sértő bűncselekményekért.

A javasolt jogszabály válasz az iráni tiltakozási hullámokra, amelyek 2022-ben kezdődtek, miután Mahsa Aminit halálra verte az iráni erkölcsrendőrség az iszlám öltözködési szabályzat állítólagos megsértése miatt.

Bebörtönöztek egy fiatal iráni énekesnőt, miután hidzsáb nélkül lépett fel

„Parasztoo vagyok, egy lány, aki a szeretteiért akar énekelni” – írta a 27 éves Parasztoo Ahmadi a letartóztatása előtt.

Csak a szokásos: az iráni rezsim bebörtönzött egy fiatal olasz újságírónőt

A 29 éves Cecilia Sala több riportot is közölt a szíriai Aszad-rezsim bukása után megváltozott iráni helyzetről.