A tűzszüneti megállapodás értelmében az IDF vállalta, hogy 60 napon belül kivonul Libanonból. A libanoni hadsereg lassú bevonulása Dél-Libanonba és a Hezbollah kiterjedt fegyverarzenálja, amelyet még mindig felfedeznek a térségben, azonban aggodalmat keltett Izraelben.
Izrael vizsgálja annak lehetőségét, hogy a tűzszüneti megállapodásban a teljes kivonulásra előírt 60 napos határidő lejárta után is kulcsfontosságú pozíciókban tartsa az IDF erőit Dél-Libanonban.
Ez a lehetőség két fő okból merült fel a közelmúltban a magas szintű biztonsági és politikai megbeszéléseken: a libanoni hadsereg lassú bevonulása délre, valamint a Hezbollah fegyverzetének és infrastruktúrájának folyamatos felfedezése a területen, amihez hozzájön még a terrorszervezet folyamatos erőfeszítése, hogy iráni segítséggel újjáépítse az Izrael által lerombolt képességeit.
Izraelben értetlenül állnak a libanoni hadsereg késlekedése előtt. Az egyik lehetőség a nagy létszámú, ütőképes erők délre küldésével kapcsolatos műveleti nehézségek. Egy másik tényező lehet, hogy a Hezbollah nyomást gyakorol a libanoni hadseregre, hogy ne vonuljon be Dél-Libanonba, így a Hezbollah számára lehetőséget hagyva, amelyet később kihasználhat.
Az elmúlt hetekben Izrael többször panaszkodott nemzetközi szervezeteknél a libanoni hadsereg lassúsága miatt, és arra figyelmeztetett, hogy ha Libanon nem teljesíti a megállapodásban foglalt kötelezettségeit, Izraelnek esetleg Dél-Libanonban kell maradnia, hogy megvédje északi közösségeit.
A hétvégén az IDF további Hezbollah-infrastruktúrát azonosított és semmisített meg Dél-Libanonban, köztük egy harci alagutat és különböző fegyvereket. A hadsereg úgy véli, hogy még több fegyverzet és Hezbollah-létesítmény maradt a területen, ezért azt ígérték, hogy jelentős erőfeszítéseket tesznek ezek felkutatására és semlegesítésére az elkövetkező hetekben. Ezzel párhuzamosan Izrael folytatja a libanoni-szíriai határ mentén zajló műveleteket, hogy megakadályozza a Hezbollahot és iráni pártfogóit abban, hogy fegyvereket csempésszenek Szíriából Libanonba .
Ezzel összhangban az izraeli légierő a múlt héten több csapást mért a Hezbollahra a szíriai-libanoni határ mentén. Izraeli tisztviselők úgy vélik, hogy Irán alternatív útvonalakat kereshet a fejlett fegyverek Hezbollahnak történő csempészésére, beleértve a Bejrút repülőterére irányuló közvetlen járatokat, megkerülve a veszélybe került szárazföldi és tengeri útvonalakat.
Amennyiben Irán ilyen közvetlen csempészési módszereket alkalmazna, Izraelnek összetett dilemmákkal kell szembenéznie a fegyvereket rejtő polgári repülőgépek elfogásától a bejrúti légicsapások folytatásáig.
Izrael véleménye szerint az ilyen tevékenység sértené a tűzszüneti megállapodást, ami egyoldalú izraeli fellépést eredményezhet.
Az IDF-erők Dél-Libanonban maradásának lehetőségét mind a leköszönő, mind a hivatalba lépő amerikai adminisztrációval meg fogják vitatni, mivel a végső kivonulási határidő egybeesik Trump elnök beiktatásával. Egy ilyen döntés arra késztetheti a Hezbollahot, hogy hasonlóképpen megszegje a megállapodást, ezzel potenciálisan újra fellángolhatna az ellenségeskedés, akár korlátozott, akár kiterjedt mértékben.
Fontos megjegyezni, hogy a libanoni jelenlét fenntartásáról még nem született végleges döntés. A megbeszélések az elkövetkező hetekben folytatódnak, és bármilyen, a maradásról melletti döntés valószínűleg csak néhány kulcsfontosságú helyen hagyna erőket Libanonban, megakadályozandó, hogy az észak-izraeli közösségek elleni támadásokat.
Ezzel párhuzamosan az IDF arra készül, hogy fenntartja erőit a szíriai fronton, többek között a Hermon térségében és a nemzetközi határtól keletre, a Golán-fennsíkon. Miközben a nemzetközi megfigyelők dicsérik Mohammed al-Dzsulani lázadóvezért, Izrael továbbra is aggódik a jövőt illetően.
A legutóbbi hírek tömeges kivégzésekről, az új rezsim ellenfeleinek lefejezéséről és a kisebbségek, különösen az alaviták nyilvános megalázásáról számoltak be. Az egyik széles körben elterjedt videón alavita férfiak láthatók a földön kúszva és ugatva, míg egy másik felvételen egy volt szíriai katonatisztet mutatnak, akit nyilvánosan megkorbácsolnak.