Felbukkant a “Fehér császár”: hatodik generációs vadászgéppel rukkolt elő Kína

Valószínűleg a szűzrepülése során kapták lencsevégre az eddig soha nem látott kínai repülőgépet.

Kína állítólagos hatodik generációs vadászrepülőgépe december 26-án hajtotta végre első repülését, több közösségi média bejegyzés szerint.

A közösségi médiában közzétett videófelvételek szerint a repülőgép háromhajtóműves konfigurációval rendelkezhet, és a repülés során egy J-20-as kísérte.

NexDef on X (formerly Twitter): „CHINESE 6TH-GEN AIRCRAFT SOARS IN HISTORIC MAIDEN FLIGHTThe cutting-edge aircraft model is named „White Emperor” (Baidi in Chinese) and has been developed by the state-owned Aviation Industry Corporation of #China (AVIC) . As of now, no country has an operational… pic.twitter.com/OMQFlLKeKv / X”

CHINESE 6TH-GEN AIRCRAFT SOARS IN HISTORIC MAIDEN FLIGHTThe cutting-edge aircraft model is named „White Emperor” (Baidi in Chinese) and has been developed by the state-owned Aviation Industry Corporation of #China (AVIC) . As of now, no country has an operational… pic.twitter.com/OMQFlLKeKv

Az egyedülálló három hajtóműves elrendezés, amelyre még nem volt példa a vadászrepülőgépeknél, változást jelent a kínai tervezésben, amely így eltávolodik az amerikai modellek utánzásától. Ez a konfiguráció valószínűleg kivételesen magas teljesítmény-tömeg arányt biztosít, bár a teljesítményre vonatkozó részletek még nem állnak rendelkezésre.

Az izraeli légierőnek nem lesz párja a Közel-Keleten: érkeznek az új F-15-ösök

Az új vadászrepülőgép-század beszerzése biztosítja, hogy Izrael megőrizze stratégiai fölényét a Közel-Kelet jelenlegi és jövőbeli konfliktusaiban.

A repülőgépet a kínai vadászgépeket és drónokat fejlesztő Chengdu Aircraft Industry Group repterénél nyitott futóművel látták repülni, ami a korai tesztelési szakaszokban bevett gyakorlat.

A repülőgép kialakítása nagy hasznos teher/tömeg arányt biztosít, ami lehetővé teszi, hogy súlyához képest jelentős mennyiségű fegyverzetet szállítson, ez a kialakítás azonban a hagyományos vadászgépekhez képest csökkenti a manőverezhetőséget és a stabilitást.

A titokzatos repülőgép rendeltetése egyelőre nem világos, esetleg a pilóta nélküli harci repülőgépek prototípusaként vagy a 6. generációs vadászgépek első típusaként szolgálhat.

Veszélybe került Izrael világelsősége a kamikaze drónok terén?

„A drónpiac izraeli és amerikai dominanciájának napjai már régen elmúltak” – állapították meg a Drone Proliferation Dataset című tanulmány szerzői.

Kína hatodik generációs repülőgép-fejlesztése

2019-ben Dr. Wang Haifeng, a Chengdu Aerospace Corporation vezető tervezője megerősítette Kína hatodik generációs repülőgépekkel kapcsolatos fejlesztések tényét.

A „Fehér császár” (Baidi) néven ismert hatodik generációs repülőgépet először a 2024-es Zhuhai Airshow-n mutatták be, akkor még csak makettként. 

Bár valódi képességeiről továbbra is csak találgatások vannak, állítólag az űrben is képes működni, noha ezt még nem erősítették meg hivatalosan.

A Fehér császárt valószínűleg az amerikai hadsereg F-22 Raptorjai és F-35-ösei közvetlen kihívójának szánják.

Eközben az Egyesült Államok szintén a következő generációs légi dominanciára törekszik, a Next Generation Air Dominance (NGAD) programmal, amely hatodik generációs vadászgépeket és drónokat integrálna egy „rendszercsaládba”.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Hiába a vadonatúj F-35-ösök, Izrael továbbra is számít a régebbi gépeire

A légierő volt parancsnoka beszélt arról, hogy az újabb és régebbi vadászgépek miként tudnának együttműködni egy Irán elleni támadás során.