Willem-Alexander holland király szerdai karácsonyi beszédében a zsidókat arra biztatva, hogy ne vándoroljanak ki, a muszlimokat pedig arra emlékeztette, hogy „ez a ti országotok is”.
A szokatlan beszéd, amelyet sokan dicsértek, sokan mások szerint viszont elhibázott és helytelen volt, azután hangzott el, hogy november 7-8-án Amszterdamban muszlim férfiak izraeli futballszurkolók ellen elkövetett antiszemita támadások sorozatát követték el.
A támadások, amelyek az amszterdami pogromként váltak ismertté, országos vitát váltottak ki az antiszemitizmusról, a muszlim radikalizmusról és azokról a vádakról, hogy Izrael népirtást követ el Gázában. Mint arról a Neokohn is beszámolt, a hét elején az elkövetők közül öten kaptak felháborítóan enyhe büntetést.
Amszterdamban zsidó diákok arról beszéltek a holland uralkodónak, hogy „inkább csendben maradnak az utcán és a villamoson” – mondta beszédében a király. Míg a vlaardingeni palesztinok „a származási országukban élő családtagjaik sorsáért érzett félelmükről”, „tehetetlenségükről és kétségbeesésükről” beszéltek – tette hozzá.
„Azoknak a hollandiai zsidó embereknek, akik azt mondják nekem, hogy kételkednek az itteni jövőjükben, azt mondom: Maradjatok! Mi összetartozunk.”
„A holland muszlimoknak azt mondom: ez a ti országotok is”
– tette hozzá a király, aki bár nem nevezte nevén a Maccabi Tel Aviv szurkolói elleni támadásokat, de utalhatott rájuk, amikor azt mondta: „nem folyamodunk erőszakhoz, még akkor sem, ha megbántva vagy félreértve érezzük magunkat”.
Juliaan van Acker, a nijmegeni Radboud Egyetem emeritus professzora, a fiatalkorú bűnözők rehabilitációjának szakértője az X-en kritizálta a beszédet, amelyet „a szemet hunyás” reklámbeszédének nevezett.
Mivel Európában sok millió muszlim él, „erősen őrzött zsinagógák és zsidó iskolák vannak, egy előrelátó zsidó jobban tenné, ha minél hamarabb kivándorolna Izraelbe”
– írta van Acker, aki nem zsidó. Acker szerint elgondolkodott azon, hogy a radikális muszlimoknak „valóban Hollandiában van-e a helyük”.
Geert Wilders, az iszlámellenes és Izrael-barát Szabadságpárt vezetője közvetlenül a beszéd után így tweetelt: „Hollandia a miénk, büszkék vagyunk a kultúránkra, a szokásainkra, a hagyományainkra, ez a mi országunk”.
‘Nem biztonságos a zsidók számára’
Jan Dijkgraaf, egy neves holland újságíró a király beszédéről írt cikkében azt írta, hogy annak egyetlen fontos része a zsidók és a muszlimok szembeállítása volt.
„Anélkül, hogy közvetlenül megemlítené, két bekezdésben világossá teszi azt, amit a zsidók már régóta tudnak, de amit a 2023. október 7-i, Hamász-pogrom óta a szemellenzőt levett nem zsidók is felfedeztek:
Hogy Hollandia nem biztonságos ország a zsidók számára. Akkor még nem. Most sem. Soha”
– írta Dijkgraaf.
A király beszédet azonban nem csak kritika érte, több holland zsidó dicsérte azt, akik „gyönyörűnek és egyesítőnek” találták – írta Itai Cohn, egy hágai zsidó lakos, aki a zsidók és muszlimok közötti párbeszéden dolgozik.