Willem-Alexander holland király szerdai karácsonyi beszédében a zsidókat arra biztatva, hogy ne vándoroljanak ki, a muszlimokat pedig arra emlékeztette, hogy „ez a ti országotok is”.
A szokatlan beszéd, amelyet sokan dicsértek, sokan mások szerint viszont elhibázott és helytelen volt, azután hangzott el, hogy november 7-8-án Amszterdamban muszlim férfiak izraeli futballszurkolók ellen elkövetett antiszemita támadások sorozatát követték el.
A támadások, amelyek az amszterdami pogromként váltak ismertté, országos vitát váltottak ki az antiszemitizmusról, a muszlim radikalizmusról és azokról a vádakról, hogy Izrael népirtást követ el Gázában. Mint arról a Neokohn is beszámolt, a hét elején az elkövetők közül öten kaptak felháborítóan enyhe büntetést.
Amszterdamban zsidó diákok arról beszéltek a holland uralkodónak, hogy „inkább csendben maradnak az utcán és a villamoson” – mondta beszédében a király. Míg a vlaardingeni palesztinok „a származási országukban élő családtagjaik sorsáért érzett félelmükről”, „tehetetlenségükről és kétségbeesésükről” beszéltek – tette hozzá.
„Azoknak a hollandiai zsidó embereknek, akik azt mondják nekem, hogy kételkednek az itteni jövőjükben, azt mondom: Maradjatok! Mi összetartozunk.”
„A holland muszlimoknak azt mondom: ez a ti országotok is”
– tette hozzá a király, aki bár nem nevezte nevén a Maccabi Tel Aviv szurkolói elleni támadásokat, de utalhatott rájuk, amikor azt mondta: „nem folyamodunk erőszakhoz, még akkor sem, ha megbántva vagy félreértve érezzük magunkat”.
Juliaan van Acker, a nijmegeni Radboud Egyetem emeritus professzora, a fiatalkorú bűnözők rehabilitációjának szakértője az X-en kritizálta a beszédet, amelyet „a szemet hunyás” reklámbeszédének nevezett.
Mivel Európában sok millió muszlim él, „erősen őrzött zsinagógák és zsidó iskolák vannak, egy előrelátó zsidó jobban tenné, ha minél hamarabb kivándorolna Izraelbe”
– írta van Acker, aki nem zsidó. Acker szerint elgondolkodott azon, hogy a radikális muszlimoknak „valóban Hollandiában van-e a helyük”.
Geert Wilders, az iszlámellenes és Izrael-barát Szabadságpárt vezetője közvetlenül a beszéd után így tweetelt: „Hollandia a miénk, büszkék vagyunk a kultúránkra, a szokásainkra, a hagyományainkra, ez a mi országunk”.
‘Nem biztonságos a zsidók számára’
Jan Dijkgraaf, egy neves holland újságíró a király beszédéről írt cikkében azt írta, hogy annak egyetlen fontos része a zsidók és a muszlimok szembeállítása volt.
„Anélkül, hogy közvetlenül megemlítené, két bekezdésben világossá teszi azt, amit a zsidók már régóta tudnak, de amit a 2023. október 7-i, Hamász-pogrom óta a szemellenzőt levett nem zsidók is felfedeztek:
Hogy Hollandia nem biztonságos ország a zsidók számára. Akkor még nem. Most sem. Soha”
– írta Dijkgraaf.
A király beszédet azonban nem csak kritika érte, több holland zsidó dicsérte azt, akik „gyönyörűnek és egyesítőnek” találták – írta Itai Cohn, egy hágai zsidó lakos, aki a zsidók és muszlimok közötti párbeszéden dolgozik.





Zsidók és muszlimok között milyen párbeszéd lehetséges?
Csak remélni tudom , hogy a holland zsidók nem ide jönnek !
Van itt már éppen elég belőlük … :((
Könyvelő, bank, orvosi rendelő.
Hanuka idején, a kora tavaszi napsütésben
szép ez a történet.
https://uploads.disquscdn.com/images/b45baa561cad1d9e15da5f08b9bdabb3013089063f422dbfcffe964adb1293ef.png
Nem csak az Amerikai, hanem a Helybéli Népszaga is jó kis lap😆
https://uploads.disquscdn.com/images/7965df0f09b9ba9a1454bd146db8f4f677739b6fe838cd965c8cc2be72727196.png
Annyira szuperül lehet régebbi füllentéseket időközönként megismételni.
A magyarországi kékszalagos öregasszonyok szeretik ezt jól bepippantani.
Hát nem aranyos, ahogy a 2023 február 23.-i történet a zöldséggel töltött pitával 2024 december 27-én is megismétlődik?
😆
https://uploads.disquscdn.com/images/ba680a4b1fec42da0a72e8db346f6d6df34826831e4fe6810b01edee089bee32.png
https://uploads.disquscdn.com/images/5a31e0e382c6baaead2d6aa1c34d010b7a1e2c6ca6cb19f63a6f29778c0940f5.png
2023 február 23
———— —————
2024 december 27
https://uploads.disquscdn.com/images/8eeedfa675fec557a8ba351a616b1f343ec6b822f66498dd73510d490b0de533.png
https://uploads.disquscdn.com/images/19564586eaffcd3dfec0c16bd5dd8d63d2af1231d89647f439637630748411da.png
A tegnap pont ugyanúgy történt, ahogy 2023 február 23-án is volt.
A történet kiegészült a bankkal és a könyvelővel. 🤣🤣🤣
https://uploads.disquscdn.com/images/5a31e0e382c6baaead2d6aa1c34d010b7a1e2c6ca6cb19f63a6f29778c0940f5.png
https://uploads.disquscdn.com/images/e563ac4b14526dd7abf1b34d7d30630a412224b6ab0c86edc82e3400bfe764f2.png
Nem fognak,vagy izraelbe vagy amerikaba mennek! MO nem celalomas megnyugtatlak….viszont kecskebaszok johetnek….
Meg fox lepődni , ha erre jársz.
Egyre több az idegen zsidó …