Hoppá: Szlovákia rendesen bevásárol izraeli légvédelmi rakétákból

230 milliárd forintért vesz Barak MX légvédelmi rendszert hazánk északi szomszédja.

Az izraeli védelmi minisztérium hétfőn jelentette be, hogy Izrael véglegesítette a Barak MX légvédelmi rendszer újabb eladását, ezúttal Szlovákiának, 560 millió euróért (kb. 232 milliárd forint).

Az Israel Aerospace Industries által gyártott rendszer – amely a Rafael Vaskupolájához hasonlít – eladása a Ciprussal és Azerbajdzsánnal kötött korábbi üzleteket követi.

A Barak MX rendszer általánosságban a Vaskupolához hasonlóan a rövidebb hatótávolságú rakéták elfogására szolgál, de a védelmi minisztérium szerint a rendszer drónokat, cirkálórakétákat és a taktikai ballisztikus rakéták bizonyos kategóriáit is képes lelőni.

A Vaskupola nem képes ballisztikus rakéták lelövésére, amelyeket általában sokkal messzebbről lőnek ki, mint a kisebb rakétákat, Izrael ezért általában az Arrow 2 és 3 rakétarendszereket használja a ballisztikus rakéták lelövésére.

How Israel’s Air Defense System Works | Barak MX SYSTEM – IAI

Check Out the Barak MX System Here: https://www.iai.co.il/p/barak-mx-system Take an in-depth look inside the advanced Barak MX System, Israel’s cutting-edge air and missile defense solution. This video reveals the inner workings of the Barak MX, showcasing its innovative features and capabilities that make it a game-changer in military defense.

„Mérföldkőnek számító megállapodás” az Izrael és Szlovákia közötti kapcsolatok megerősítésére

A védelmi minisztérium szerint „ez a mérföldkőnek számító megállapodás, amelyet az IMOD Nemzetközi Védelmi Együttműködési Igazgatósága (SIBAT) hozott össze, tovább erősíti a két nemzet közötti köteléket és fokozza Szlovákia védelmi képességeit”.

Az IMOD főigazgatója, Eyal Zamir vezérőrnagy a SIBAT vezetőjével, Jair Kulas dandártábornokkal, Boaz Levyvel, az Israel Aerospace Industries (IAI) vezérigazgatójával és Guy Barlev dandártábornokkal, az IAI Systems, Missiles, and Space Group ügyvezető alelnökével együtt írta alá a megállapodást.

A minisztérium szerint: „A BARAK MX integrált légvédelmi rendszert a jelenlegi és jövőbeli légi fenyegetések, köztük a ballisztikus fenyegetések elhárítására tervezték. Az Izraelben és világszerte elért működési sikerei alátámasztják megbízhatóságát és hatékonyságát, így értékes kiegészítője Szlovákia védelmi infrastruktúrájának”.”

Olcsó és halálosan pontos: bemutatták az izraeli Széldémon-rakétát

Egyre nagyobb a kereslet a nagy hatótávolságú precíziós csapásokra képes, költséghatékony rakétákra.

„A rendszer arról ismert, hogy rugalmasan képes elhárítani a különböző forrásokból érkező fenyegetéseket, beleértve a vadászgépeket, helikoptereket, drónokat, cirkálórakétákat, föld-levegő rakétákat és taktikai ballisztikus rakétákat. A 35, 70 és 150 km-es működési hatótávolságra alkalmas három elfogórakétával, amelyek mindegyike aktív radarkeresővel, kétimpulzusos hajtóművel és nagy teljesítményű robbanófejjel van felszerelve, a rendszer páratlan elfogási teljesítményt nyújt a fenyegetések széles skálájával szemben” – közölte a minisztérium.

Zamir elmondta, hogy

„az izraeli védelmi export bővülése a háború alatt egyenes következménye annak, hogy az izraeli technológiák bizonyítottak a harctéren.

Egyre több ország részéről tapasztaljuk az érdeklődést az IDF és az izraeli harcászati rendszerek kivételes teljesítménye iránt, mind védekező, mind támadó kategóriában”.

Történelmi: Egymilliárd dollárért vesz izraeli kémműholdat egy arab állam

Tovább mélyül az együttműködés az Irán-ellenes koalíció tagjai között.

Érkezik a Sárkány, az izraeli haditengerészet legújabb tengeralattjárója

Az atomfegyverek hordozására is alkalmas Dolphin 2-osztályú tengeralattjáró az INS „Drakon” – azaz Sárkány – nevet kapta.