Amerikai diplomaták több mint egy évtized óta először látogattak pénteken a szíriai fővárosba, Damaszkuszba, hogy megbeszéléseket folytassanak a Bassár Aszad szíriai diktátor bukását követő új kormánnyal.
Barbara Leaf, a közel-keleti ügyekért felelős helyettes amerikai államtitkár újságíróknak elmondta, hogy tájékoztatta Abu Mohammad al-Dzsulánit, az Aszad megbuktatását vezető iszlamista Hajat Tahrir al-Sham csoport vezetőjét, hogy az Egyesült Államok megszünteti a 10 millió dolláros vérdíjat, amelyet az Egyesült Államok által külföldi terrorszervezetnek tekintett csoport vezetőjeként betöltött szerepe miatt tűztek ki rá.
Dzsuláni, akinek valódi neve Ahmad al-Sharaa, a Leafnek azt mondta, hogy „elkötelezte magát” amellett, hogy nem engedi, hogy terrorista csoportok fenyegetést jelentsenek Szírián belül vagy kívülről az Egyesült Államokra és regionális partnereire.
A HTS az al-Kaida szíriai ágából, az al-Nuszra Frontból szakadt ki, amely 2012-ben az iraki lázadás kiterjesztéseként jött létre a Szíriában kirobbanó polgárháború közepette.
A szíriai állampolgárságú Dzsuláni 2003-ban, nem sokkal az amerikai invázió előtt csatlakozott az iraki al-Kaidához, majd 2006-ban az amerikai erők letartóztatták, és öt évre bebörtönözték.
Az amerikai külügyminisztérium először 2012-ben minősítette terrorszervezetnek az al-Nuszra Frontot, amely az iraki al-Kaida fedőszervezete volt, a HTS-t pedig 2018-ban minősítette terrorista csoportnak, miután többször is felosztották, átszervezték és átnevezték a csoportot.
Dzsulánit 2013 óta tekinti az Egyesült Államok „különlegesen megjelölt globális terroristának”, és többször is megvádolták azzal, hogy polgári személyek elleni támadásokat hajtott végre.
Csoportja 2016-ban jelentette be hivatalos szakítását az al-Kaidával, és az elmúlt években igyekezett magát és a HTS-t pragmatikusnak feltüntetni, hogy ezért azzal érvelnek, hogy a csoportot törölni kellene a terrorszervezetek listájáról.
„Nem követtünk el olyan bűncselekményeket, amelyek indokolnák, hogy terrorista csoportnak nevezzenek minket” – mondta Dzsuláni a BBC-nek adott szerdai interjújában. „A szankciókat fel kell oldani, mert azok a régi rezsim ellen irányultak. Az áldozatot és az elnyomót nem szabad egyformán kezelni”.
Leaf pénteken azt mondta, hogy Washington „megkezdte a HTS-szel a tárgyalást”.
„Ha leülök a HTS vezetőjével, és hosszas, részletes megbeszélést folytatok egy sor amerikai érdekről, Szíria érdekeiről, esetleg a régió érdekeiről, akkor nem lenne túl logikus, ha vérdíjat tűznek ki a fickó fejére” – mondta Leaf.
„Egyébként meg kellene kérnem az FBI-t, hogy jöjjön ide és tartóztassa le, vagy valami ilyesmi”.
A találkozó volt az első nyilvános interakció az amerikai diplomaták és Dzsuláni között, és az első amerikai diplomáciai látogatás Damaszkuszban 2012 óta, amikor Washington kivonta diplomatáit, megszakítva kapcsolatait az Aszad-rezsimmel.
Leaf elmondta, hogy nem tudja előre jelezni a szíriai szankciók feloldását, de arra számít, hogy az ideiglenes kormány a szíriai nép belső nyomásának lesz kitéve, hogy megfeleljen az amerikai törvények és az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254-es határozata szerinti szankciók feloldásának feltételeinek.