Sara Funaro lett az első nő és az első zsidó, aki az olasz reneszánsz szülőhelyeként ismert várost vezeti.
Áprilisban, amikor palesztinbarát aktivisták egy csoportja nyomást gyakorolt a firenzei városházára, hogy a helyi tiszteletbeli izraeli konzul mondjon le, az egyik baloldali polgármesterjelöltet, Sara Funarót is célba vették.
„Sajnáljuk, hogy Marco Carraitól, a tiszteletbeli konzultól egy szót sem hallottunk az izraeli kormány viselkedésének elítéléséről” – mondták az aktivisták. „Ugyanilyen feltűnő Funaro tanácsosnő hallgatása is”.
Funaro két hónappal később megnyerte a polgármester-választást, így ő lett az első nő és az első zsidó, aki az olasz reneszánsz szülőhelyeként ismert várost vezeti.
A JTA cikkéből kiderült, hogy a 48 éves Funaro a zsidóságot vagy Izraelt sosem helyezte karrierje középpontjába, ehelyett pókerarccal próbált reagálni az ellene irányuló gyűlöletre.
„Amikor az ember egy polgármester-választási kampány keretében méretteti meg magát, tudja, hogy valaki megpróbál majd bizonyos dolgokat felhasználni ellene” – mondta Funaro a Corriere della Sera olasz napilapnak, miután tavaly antiszemita szidalmakkal szembesült a közösségi médiában.
„Ez a múltban is megtörtént. Mindig nagy lelki nyugalommal reagáltam rá”.
Funaro olyan családból származik, amely vezető szerepet töltött be a firenzei politikában és a firenzei zsidó közösségben egyaránt.
Édesapja, aki szakmáját tekintve építész, a zsinagóga fenntartására létrehozott, nonprofit szervezet, az Opera del Tempio Ebraico di Firenze elnöke. Édesanyja, aki katolikus, Piero Bargellini lánya, egy centrista politikusé, aki az 1960-as években Firenze polgármestere volt.
Funaro Firenzében született és nőtt fel, ahol pszichológiát tanult a helyi Università di Firenzén. Húszéves korában kezdett fogyatékkal élő gyerekekkel foglalkozni, majd nem sokkal később egy pszichiátriai betegek számára fenntartott intézményben lett nevelő.
Funaro elmondása szerint ő és testvére nem kapott vallásos nevelést. Két évtizeddel ezelőtt azonban, amikor Brazíliában hátrányos helyzetű gyerekekkel dolgozott, úgy döntött, hogy hivatalosan is a judaizmus követője lesz.
„Apám és anyám is nagyon erősen vallásos volt, de megértették, hogy ez egy nagyon fontos egyéni döntés”
– emlékezett vissza a lapnak adott interjúban. „Felnőttként elkezdtem Tórát és Talmudot tanulni. Hosszú beszélgetéseket folytattam a rabbival. Huszonhat évesen, a Brazíliában, a rászoruló gyerekek között szerzett tapasztalataim során hoztam meg a döntést”.
Funaro továbbra is részt vesz a városi zsidó közösség életében, ünnepnapokon zsinagógába jár, mesélte Ugo Caffaz, édesapja egyik barátja.
„Sok éven át tanult, hogy áttérhessen; nagyon akarta”
– mondta.
Funaro felszólalt az antiszemitizmus ellen is, és elítélte, amikor a COVID-19 világjárvány idején az oltásellenes tüntetők a holokauszt jelképének számító sárga csillagokat használták a tüntetéseiken. 2022-ben bírálta a firenzei önkormányzat két szélsőbaloldali tagja által szervezett rendezvényt, amelynek plakátjai Izraelt apartheidállamnak minősítették.
2023 nyarán antiszemita támadás érte a közösségi médiában. Egy Instagram-felhasználó „ízig-vérig cionistának” és Izrael lobbistájának nevezte. Később Funaro halálos fenyegetéseket kapott, és a Corriere della Sera szerint az olasz hatóságok 2023 októberétől, a Hamász Izrael elleni támadása után rendőri védelmet rendeltek ki számára.