Putyin: Izrael a fő nyertese az Aszad-rezsim bukásának

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön tagadta, hogy Oroszország kilenc éve tartó szíriai beavatkozása kudarcot vallott volna, továbbá “aggodalmát” fejezte ki Izraelnek a szövetségese, Bassár el-Aszad megbuktatása óta ott folytatott katonai műveletei miatt.

Putyin egy maratoni éves sajtótájékoztatón több Szíriával kapcsolatos kérdésre válaszolva elmondta, hogy Moszkva javaslatokat tett az új damaszkuszi hatalomnak, hogy tartsák meg Oroszország légi és haditengerészeti bázisait az országban.

A témával kapcsolatos első nyilvános nyilatkozatában elmondta, hogy még nem találkozott Aszaddal, amióta a volt elnök Moszkvába menekült, de tervezi, hogy találkozik vele.

Putyin bagatellizálta az Aszad bukása által Moszkvának okozott károkat, mondván, hogy a 2015 óta tartó szíriai katonai beavatkozása segített megakadályozni, hogy az ország „terrorista enklávévá” váljon.

Az orosz elnök hangot adott azon véleményének is, hogy szerinte Izrael a jelenlegi helyzet „fő haszonélvezője”.

Elképesztő képsorok: a szír lázadók vegyi fegyvereket adtak át Izraelnek

Az IDF katonái elmondták az izraeli 12-es csatornának, hogy több fegyvert is találtak vegyianyaggal megtöltve.

Az ütközőzóna összeomlása

Mint arról a Neokohn is beszámolt, nem sokkal Aszad bukása után Izrael csapatokat vezényelt a Golán-fennsíkkal közös választóvonal szíriai oldalán lévő ütközőzónába, és légicsapások százait hajtotta végre a szíriai hadsereg fegyverzetének és felszerelésének megsemmisítésére.

„Oroszország elítéli bármely szíriai terület elfoglalását. Ez nyilvánvaló” – mondta Putyin, aki szerint Izrael 25 kilométer mélyre hatolt be, és egészen az egykori Szovjetunió által Szíria számára épített erődítményeket is elfoglalt.

Putyin szerint Oroszország reméli, hogy Izrael egy bizonyos ponton elhagyja ezeket a szíriai területeket, de „az a benyomásom, hogy nemhogy nem fognak távozni, hanem megerősítik a területet”.

Elmondta, hogy Törökország saját biztonsági érdekeit követve is beavatkozik a szíriai kurdok ellen, akiket Ankara terroristáknak tekint.

Bármelyik pillanatban megindulhat a török hadsereg támadása a kurdok ellen

Törökország a jelek szerint nagyszabású katonai offenzívára készül Szíriában. Kobani lehet az első célpont.

„Ezt mindannyian megértjük. Sok probléma lesz. De mi a nemzetközi jog oldalán állunk, és minden ország szuverenitása mellett, tiszteletben tartva Szíria területi integritását” – mondta az Ukrajnát megtámadó orosz elnök.

Elmondta, hogy a legtöbb szíriai, akikkel Oroszország kapcsolatban áll, támogatja, hogy maradjon a két fő szíriai orosz katonai támaszpont, de a tárgyalások folyamatban vannak ezzel kapcsolatban.

Oroszország javasolta, hogy a Hmeimim légi bázisát humanitárius segélyek szállítására használják. Putyin azt is megosztotta, hogy négyezer iráni harcost is evakuáltak Szíriából ezen a bázison keresztül.

Egy amerikai újságíró erre vonatkozó kérdésére válaszolva Putyin azt mondta, hogy meg fogja kérdezni Aszadot a Szíriában eltűnt Austin Tice amerikai riporter sorsáról.

Damaszkusz új ura: Szíriát nem fogják használni az Izrael elleni támadásokhoz

A The Timesnak adott hétfői exkluzív interjújában Szíria új vezetője, Mohammed al-Dzsuláni részletesen kifejtette az álláspontját több kérdésben is.

Orosz segítséggel kerülhetnek haza Izraelbe Eli Cohen földi maradványai

Izrael évek óta próbálja megtalálni és hazaszállítani a kivégzett Moszad-ügynök holttestét.