Kitört a botrány a Le Monde-nál, miután kiderült, hogy a szerkesztők egy része aktívan támogatja a Hamászt és a Hezbollahot is.
Egy másik francia napilap, a Le Figaro kedden közzétett vizsgálatából kiderült, hogy Izrael és Gáza nem részesül egyenlő bánásmódban a Le Monde-nál. A Le Figaro szerint Izraelt kiemelten bírálják, míg a Hamászt és a gázaiakat a szerkesztőség egy része – köztük egy olyan helyettes szerkesztő, aki egy palesztinbarát aktivista felesége – folyamatosan védelmébe veszi.
A Le Figaro a Le Monde munkatársainak névtelen vallomásain alapuló vizsgálatában kiemeli az „omertát” (a hallgatás törvényét), amely létezik a szerkesztőségben az Izrael-ellenes elfogultság témájában. Ahogy az egyik újságíró a lapnak elmondta:
„Az emberek félnek”.
A napilap más munkatársai elmondták, hogy a szerkesztőségben van egy „Gáza-fal”, amelyen „Stop népirtás” matrica, Izraelt megbélyegző képek és olyan cikkek láthatók, amelyek szerint Izrael „mészárlásokat és atrocitásokat” követ el. Egyes szerkesztők „bűnöző államnak” tartják Izraelt, és bagatellizálják vagy figyelmen kívül hagyják a Hamász vezette 2023. október 7-i mészárlást, amelyben mintegy 1200 ember halt meg.
Ugyanakkor a Le Figaro szerint a Le Monde egyes cikkeiben szándékosan palesztinbarát szókincset használnak. Néhány esetben a lap kedvezően tudósított a Hezbollahról, „mártírként” emlegetve annak vezetőjét, Hasszán Naszrallahot, miután szeptember 27-én egy izraeli légicsapásban meghalt. Az újság később helyreigazítást adott ki, mondván, hogy “elírás” történt.
A Hamász „terrorszervezetként” való meghatározása a jelek szerint szintén problémát jelent a napilap nemzetközi hírszerkesztőségében, amely az „iszlamista” és a „palesztin mozgalom” kifejezéseket részesíti előnyben.
„A [Hamász-vezérről] Jahja Szinvárról szóló, halála napján [2024. október 17-én] megjelent nagyszabású cikkben gondosan kerülték a ‘terrorista’ kifejezést”
– jelentette a Le Figaro.
A Le Monde nemzetközi főszerkesztő-helyettese állítólag több alkalommal nyíltan állást foglalt Izrael ellen, és engedélyezte, hogy antiszemita kifejezések szerepeljenek a cikkekben. A Le Figaro megemlítette felesége éles hangú állásfoglalásait is, akinek több tweetje is a #FreePalestine hashtaget viselte a 2023. október 7-i támadás napján.
A lap számos újságírója megkérdőjelezte ezt a gyakorlatot egy olyan szerkesztőségben, amely évtizedek óta azt állítja, hogy a lehető „legpártatlanabbul” kezeli a híreket.
A Le Figaro szerint a szerkesztőség tagjai által jelzett kellemetlenségek miatt belső vizsgálat is indult, de azt intézkedés nélkül lezárták.
A Le Figaro által a jelentéshez készített interjúban a Le Monde szerkesztőségi igazgatója, Jérôme Fenoglio igyekezett megvédeni a főszerkesztő-helyettest. Azt mondta, hogy lapja továbbra is „Izrael létének rendíthetetlen védelméért dolgozik, amely a soá tudatában és az antiszemitizmus határozott elutasításában gyökerezik”, valamint „a palesztinok önrendelkezéshez való törvényes jogának védelméért, amely a saját államukhoz vezetne”.
A Le Monde igazgatótanácsának közleménye azt állította, hogy egy „adott személy cselekedetei semmiképpen sem képviselik a lap vagy a szerkesztőség egészét”.
Ez a cikk eredetileg a European Jewish Press oldalán jelent meg.