Netanjahu: Aszad bukása után Izrael átformálja a Közel-Keletet

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök 99 nap után tartotta első sajtótájékoztatóját hétfőn Jeruzsálemben, ahol Bassár el-Aszad szíriai rezsimjének bukásáról és annak régióra gyakorolt hatásáról beszélt. Netanjahu szerint a szíriai vezető megbuktatása új korszak kezdetét jelenti a Közel-Keleten, és jelentős győzelem az iráni befolyás ellen folytatott harcban.

Netanjahu kijelentette, hogy Aszad rendszere a „gonosz iráni tengely központi eleme” volt, amelyet Izrael most „lépésről lépésre” lebont. A miniszterelnök hangsúlyozta: Irán dollármilliárdokkal támogatta Aszad rezsimjét, amely saját népének százezreit mészárolta le. A szíriai vezető bukása komoly csapást jelent az iráni érdekeltségek számára.

„Aszad Szíriája ellenségeskedést és gyűlöletet táplált Izrael iránt, és az iráni terror egyik előretolt bástyája volt”

– fogalmazott Netanjahu. Hozzátette, hogy

a Golán-fennsík stratégiai jelentősége mindenki számára egyértelművé vált, és a terület Izrael birtokában marad, amit korábban Donald Trump amerikai elnök is elismert.

Győzelem a Hamász és a Hezbollah felett

Netanjahu a sajtótájékoztatón megemlékezett arról, hogy a Hamász és a Hezbollah egyaránt jelentős vereségeket szenvedett az elmúlt hónapokban. Aszad bukását is a Hamászra és a Hezbollahra mért izraeli csapások egyik eredményeként említette, amely szisztematikus, precíziós műveletekkel bontotta meg az iráni befolyást.

A miniszterelnök külön kiemelte Hasszán Naszrallah, a Hezbollah vezetőjének halálát, amelyet szeptemberben egy izraeli légicsapás okozott. „Naszrallah kiiktatása fordulópont volt, amely meggyengítette az iráni tengelyt” – mondta Netanjahu. A Hezbollah északi határon folytatott tevékenységéről elmondta, hogy a szervezet több tízezer izraelit kényszerített otthona elhagyására, de Izrael határozott válaszcsapásokkal reagált.

Prioritás a túszok hazahozatala

Netanjahu az október 7-i Hamász támadásokra is kitért, amelyek során több mint 1 200 izraeli halt meg, és 251 túszt hurcoltak Gázába. A miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy minden túszt hazahoznak, élőket és holtakat egyaránt. Mint mondta, a Hamász most elszigeteltebb, mint valaha: „Segítséget várt a Hezbollah-tól, Iránból és Aszad rezsimjétől, de ezt megakadályoztuk.”

A túszokról szóló tárgyalások haladásáról Netanjahu azt mondta az újságíróknak, hogy Izrael „minden követ megmozgat” a túszok hazahozatala érdekében.

Izrael óvatossággal tekint a szíriai eseményekre

Aszad diktatúrájának összeomlása nagy vereség Irán és Oroszország számára, de még bizonytalan, hogy ami utána jön, az sokkal jobb lesz-e.

„Átformáljuk a Közel-Kelet arcát”

Netanjahu zárásként kijelentette, hogy Izrael nemcsak győzedelmeskedik ellenségei felett, hanem új jövőt épít a régió számára. „Izrael most egy olyan hatalmi központtá válik a térségben, amilyen évtizedek óta nem létezett” – mondta.

„Aki együttműködik velünk, nagy hasznot húz, de aki megtámad minket, súlyosan megbánja.”

A miniszterelnök utalt a Golán-fennsíkon kialakított új katonai pozíciókra is, amelyeket az izraeli hadsereg ideiglenesnek nevezett, de várhatóan hosszú távon fenntartanak. Netanjahu szerint ezek a lépések garantálják Izrael biztonságát és szuverenitását a térségben.

„Ellenségeink előtt itt voltunk, és ellenségeink után is itt leszünk”

– zárta beszédét a Times of Israel közlése szerint Netanjahu, magabiztosan utalva Izrael hosszú távú stratégiai céljaira.

Mi lesz a szír diktátor kábítószer-birodalmával a bukása után?

A „szegény ember kokainjának” becézett Captagon évente legalább 5 milliárd dollárt hozott Szíriának, amely az ország első számú exportcikke volt.