Az Izraeli Védelmi Erők csapatai állomásoznak a zsidó állam Szíriával közös északi határán lévő demilitarizált ütközőzónában és „számos más, a védelméhez szükséges helyen” – közölte vasárnap az IDF, miután lázadó csoportok átvették az ellenőrzést Damaszkusz felett, és ezzel megbuktatták Bassár al-Aszad diktátor rendszerét.
Az IDF közölte, hogy a helyzetértékelést követő lépésre azért került sor, hogy elkerüljék azt a forgatókönyvet, hogy „fegyveresek” lépjenek be az ütközőzónába, amelyet az 1974-es, Damaszkusz és Jeruzsálem közötti, az 1973-as jom kippuri háborút lezáró katonai erők kivonásáról szóló megállapodás hozott létre.
A csapatokat „a Golán-fennsík közösségeinek és Izrael állampolgárainak biztonsága érdekében” rendelték ki – hangsúlyozta a hadsereg.
„Hangsúlyozzuk, hogy az IDF nem avatkozik be a szíriai belpolitikai eseményekbe. Az IDF addig fog tevékenykedni, amíg szükséges az ütközőzóna megőrzése, valamint Izrael és polgári lakosai védelme érdekében”.
Az IDF vasárnap reggel új irányelveket adott ki az észak-izraeli civil lakosság számára, elrendelve az oktatási tevékenységek felfüggesztését a Golán-fennsík négy drúz városában. Emellett az IDF zárt katonai területet hirdetett ki néhány határhoz közeli mezőgazdasági területen.
Aszad azután menekült el Damaszkuszból, miután lázadó csoportok koalíciója megrohamozta a fővárost, véget vetve családja öt évtizedes uralmának.
A lázadó harcosok az állami televízióban vasárnap sugárzott televíziós nyilatkozatban „felszabadítottnak” nyilvánították a fővárost. „Damaszkusz felszabadult, és megdöntöttük a zsarnok Bassár Al-Aszadot” – jelentette ki egy szóvivő, hozzátéve, hogy „a rezsim börtöneiben lévő foglyokat szabadon engedték”.
Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda egyik tisztségviselője a The New York Timesnak azt mondta, hogy Aszad uralmának bukása „berlini fal lerombolása-szerű pillanat” Teherán ellenállási tengelye számára, amely magában foglalja a Hamászt, a Hezbollahot, az Iszlám Dzsihádot, a hútikat és más, Irán által támogatott terrorista csoportokat a régióban.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja, egy londoni székhelyű háborús megfigyelő szervezet arról számolt be, hogy az Irán által támogatott harcosok „százai” vannak visszavonulóban iraki területre.
Szombat éjjel az izraeli légierő repülőgépei a jelentések szerint a libanoni-szíriai határon menekülő Hezbollah-konvojokra mértek csapást. Emellett helyi jelentések szerint az izraeli légierő repülőgépei több hullámban hajtottak végre csapásokat Damaszkusz térségében, hogy megsemmisítsék azokat a fegyverraktárakat, amelyek a lázadók kezébe kerülhetnek.
Vasárnap Amichai Chikli diaszpóraügyi és antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős miniszter sürgette a kormányt, hogy szerezze vissza az ellenőrzést a Golán-fennsíkon található Hermon-hegy azon része felett, amely még nincs Izrael birtokában, és telepítsen erőket az 1974-es tűzszüneti vonal mentén.
„Izraelnek vissza kell szereznie az ellenőrzést a Hermon-hegy csúcsa felett, és az 1974-es kivonulási vonal alapján új védelmi határt kell létrehoznia – nem engedhetjük, hogy a dzsihadisták a közösségeink közelében meghúzódjanak”
– mondta.
Chikli figyelmeztetett, hogy bár az Egyesült Államok által kijelölt Hayat Tahrir al-Sham – amely az Aszad megbuktatására irányuló meglepetésszerű nyomást vezette – „átnevezte magát”, Szíria nagy része továbbra is az al-Kaida és az ISIS kapcsolt szervezeteinek befolyása alatt áll.
Az izraeli miniszter hozzátette, hogy
a kurdok vezette, az Egyesült Államok által támogatott Szíriai Demokratikus Erők megerősödése és ellenőrzésük kiterjesztése északkeleten pozitív fejlemény a közelmúlt eseményei közül.
A hétvégén az izraeli hadsereg segített egy ENSZ-erőnek visszaverni egy lázadói támadást a Golán-fennsík szíriai részén – jelentette be a hadsereg.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök december 1-jén bejelentette, hogy Jeruzsálem folyamatosan figyelemmel kíséri a szíriai helyzetet, miután a dzsihadista lázadók elfoglalták Aleppót, az ország második legnagyobb városát.
„Eltökéltek vagyunk, hogy egyszerre védjük meg Izrael állam létfontosságú érdekeit és őrizzük meg a háború eredményeit”
– mondta a miniszterelnök.
Jeruzsálem óvatos a lázadók és dzsihadisták szíriai előrenyomulását illetően, a hírszerzés ugyanis arra figyelmeztet, hogy a fejlemények végső soron bajt is jelenthetnek a zsidó állam számára.
A hírszerzés vezetői arra figyelmeztettek, hogy a rezsim összeomlása olyan zűrzavart okozhat, amelyben Izrael elleni fenyegetések alakulhatnak ki.
Az izraeli hírszerzés, beleértve a Moszadot és az IDF katonai hírszerzési igazgatóságát, állítólag nem látta előre a rezsim összeomlását, és Jeruzsálem olyan stratégiát dolgozott ki, amely azt feltételezte, hogy Aszad orosz támogatással hatalmon marad — jelenti a Ynet.