Donald Trump megválasztott amerikai elnök hétfőn példátlan amerikai válasszal fenyegette meg a Hamász és más közel-keleti terrorszervezeteket, amennyiben nem engedik el a náluk fogvatartott túszokat január 20-ig, míg be nem iktatják az Egyesült Államok 47. elnökeként. A határozott fenyegetés néhány nappal azután érkezett, hogy a Hamász közzétett egy propagandavideót, amelyen Edan Alexander amerikai-izraeli túsz látható, amint a megválasztott elnökhöz könyörög, hogy biztosítsa szabadon bocsátását és néhány órával azután, hogy az izraeli hadsereg nyilvánosságra hozta, hogy egy másik amerikai-izraeli túsz – Omer Neutra – minden bizonnyal meghalt a Hamász október 7-i támadása során, és hogy a holttestét Gázában tartják fogva. Neutráról azt hitték, hogy még életben van.
Trump először elnökjelöltként tett hasonló fenyegetést a júliusi republikánus nemzeti nagygyűlésen.
„Mindenki a túszokról beszél, akiket erőszakosan, embertelenül és az egész világ akarata ellenére tartanak fogva a Közel-Keleten -De ez csak beszéd és semmi cselekvés!”
– fogalmazott Trump anélkül, hogy név szerint megemlítette volna Izraelt vagy a palesztin terrorcsoportokat.
„Kérem, hogy ez a bejegyzés egyértelmüsítse, hogy
ha a túszokat nem engedik szabadon 2025. január 20. előtt, amikor büszkén átveszem az Egyesült Államok elnöki tisztségét, akkor A TELJES POKLOT ZÚDÍTOM a Közel-Keleten azok számára, akik ezeket az emberiség elleni atrocitásokat elkövették”
– folytatta.
„A felelősökre keményebben fogunk lesújtani, mint bárkire eddig az Amerikai Egyesült Államok hosszú és csodálatos történelme során. ENGEDJÉK SZABADON A TÚSZOKAT MOST!”
tette hozzá Trump, aki elnökválasztási kampánya során többször is felszólított a túszok szabadon bocsátására, és azt is hangsúlyozta, hogy valószínűleg a túszok többsége már nem él.
Trumpot állítólag váratlanul érte, amikor Isaac Herzog elnök a múlt hónap végén egy telefonbeszélgetés során közölte vele, hogy az izraeli hírszerzés becslése szerint a még Gázában lévő túszok körülbelül fele még életben van.
Közben az elmúlt napokban Benjamin Netanjahu miniszterelnök felesége, Sara Netanjahu együtt vacsorázott a megválasztott elnökkel annak Mar-a-Lago birtokán Flordiában és elmondta, hogy a közösen elköltött vacsora során felvetette a túszok helyzetét.
A leköszönő Biden-kormány még mindig azon dolgozik, hogy január 20-a előtt megállapodásra jusson, Joe Biden amerikai elnök pedig a múlt hónapban az Ovális Irodában találkozott a még megmaradt amerikai túszok családjaival.
„Nem érdekel, hogy Trumpé lesz a dicsőség, csak térjenek haza” – fogalmazott Biden a találkozón az egyik hozzátartozó szerint.
Miután a múlt héten tűzszünetet kötött Izrael és a Hezbollah között, Biden azt mondta, hogy újabb erőfeszítéseket tesz egy hasonló megállapodás érdekében a Gázai övezetben, Törökországra, Katarra és Egyiptomra támaszkodva, amelyek mind kapcsolatban állnak a Hamásszal.
A téma megvitatására hétfőn került volna sor, amikor a Hamász küldöttsége Kairóban tartott találkozót.
John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője azonban azt mondta, hogy nem áll rendelkezésre friss információ a túszok szabadon bocsátására és a gázai tűzszüneti megállapodásra irányuló erőfeszítésekkel kapcsolatban.
Kirby a hétfői sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a tűzszünet akadályozója továbbra is a Hamász.
Az arab közvetítők másként értékelték a helyzetet, és Benjamin Netanjahu miniszterelnököt tekintették a fő akadálynak, mivel továbbra is elutasítja a háború végleges befejezését és az IDF összes haderejének kivonását Gázából, cserébe a még megmaradt túszok szabadon bocsátásáért.
Az egymást követő közvélemény-kutatások szerint az izraeli közvélemény többsége támogatná a kompromisszumot — emlékeztet írásában a Times of Israel.