Ifjúsági tagozatának átszervezését tervezi a német Alternatíva Németországért (AfD) párt, hogy a korábban radikalizmussal vádolt, kritikák középpontjába került tagozattal elhatárolódjon a szélsőséges kötődésektől, és kezelje a jogi és politikai kihívásokat a közelgő választások előtt.
Több német médium is arról számolt be, hogy a „Junge Alternative”-t (JA) egy új, a párthoz szorosabban kötődő szervezettel váltja fel.
Állítólag az AfD szövetségi elnöksége módosította a párt alapszabályát, hogy lehetővé tegye ezt a változást. A tervezett új ifjúsági szövetség várhatóan a Jusos-ra, a Szociáldemokrata Párt (SPD) ifjúsági szervezetére fog hasonlítani. A tervezett struktúra szerint minden 16 és 35 év közötti AfD-tag automatikusan bekerülne az ifjúsági szövetségbe – ez a rendszer már az SPD-nél is működik – jegyzi meg a Bild című német lap.
A döntés a Junge Alternative függetlenségével kapcsolatos folyamatos aggályok miatt született. Jelenleg nem minden JA-tagnak kell AfD-tagnak lennie, ami lehetővé tette a csoport független működését, és kiszolgáltatottá tette a jogi ellenőrzésnek.
A JA állítólagos 2 400 tagjának nagyjából fele ezért nem is tagja az AfD-nek, ez pedig kitette a pártot a szélsőséges elemek rejtegetésével kapcsolatos vádaknak.
A szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (Verfassungsschutz) a T-Online szerint a JA-t szélsőjobboldali csoportnak minősítette.
Ez a besorolás jelentős kihívások elé állította az AfD-t, amely a februári szövetségi választások előtt koalíciós potenciálját kívánja erősíteni – a Berliner Zeitung által idézett pártdokumentumban az AfD vezetése hangsúlyozta, hogy a JA tevékenysége és a szélsőséges csoportokkal való kapcsolata aláássa a párt szélesebb körű politikai törekvéseit.
A közelmúltban történt incidensek tovább fokozták ezeket az aggodalmakat, a német médiában például meglehetősen nagy vihart kavart, hogy az AfD egyik választási partiján Anna Leisten, a JA elnökhelyettese állítólag egy vitatott, deportálást szorgalmazó dalra énekelt és táncolt.
Leisten a JA prominens alakja volt, és ismert a szélsőjobboldali körökhöz fűződő kapcsolatairól. A Berliner Zeitung továbbá felfedte, hogy a JA létrehozott egy mobiljátékot, a Deutschlandretter24 (Németország megmentője 24) nevű játékot, amely olyan feladatokat tartalmaz, mint a migránsok kitoloncolása. A „remigráció” kifejezés, a JA egyik központi szlogenje, amely a tömeges deportálásokra utal, tovább rontotta a csoport hírnevét.
A szélsőségesekhez fűződő kapcsolatokra állami szinten is felhívták a figyelmet. Brandenburgban, Szászországban és Szász-Anhaltban több regionális JA-szervezetet is szélsőjobboldali szervezetnek minősítettek. A Bild szerint az AfD türingiai tartományi szövetségét, amelyet a pártelnök Björn Höcke vezet, 2021 óta hasonlóképpen bizonyítottan jobboldali szélsőségesnek bélyegzik.