Magyarázó: Mit kell tudni a szíriai rezsimet fenyegető iszlamista csoportról?

Az al-Kaidával kapcsolatban álló Hajat Tahrir al-Sham szíriai lázadók iszlámista uralmát akarja létrehozni Szíriában, és az Abu Mohammed al-Golani vezette csoport már évek óta irányította az ország egyes részeit a közelmúltbeli aleppói támadás előtt.

A szíriai Hajat Tahrir al-Sham (HTS) iszalamista terrorcsoport ismét bekerült a nemzetközi hírekbe, miután egy újabb aleppói lázadói offenzíva visszavonulásra kényszerítette a Bassar al-Asszad által vezetett szíriai kormány hadseregét. Asszad csapatai jelentős területet veszítettek a HTS vezette harcosok hirtelen támadásával szemben, és elvesztették az ellenőrzést több falu és katonai létesítmény felett a Damaszkusztól közel 350 kilométerre fekvő Aleppóban.

Az amúgy is ingatag Közel-Keleten a Szíriába visszatérő zavargásokról és lövöldözésekről szóló hírek nyugtalanítók. Miközben úgy tűnik, némi nyugalom után, visszatérnek a konfliktusokkal teli napok a közel-keleti országba, a figyelem középpontjába ismét a HTS került, arra a terrorcsoporta, amely egykor az al-Kaidával állt kapcsolatban.

Íme, amit a Hajat Tahrir al-Shamról tudni kell, amely a legfőbb lázadó erő a legújabb szíriai erőszak mögött.

Az amerikai külügyminisztérium 2018-ban vette fel a Hajat Tahrir al-Shamot (HTS) a külföldi terrorista szervezetek (FTO) listájára. A csoportot a szíriai polgárháború kezdeti napjai óta ismerjük, mint az al-Kaidához tartozó Dzsabhat al-Nuszra egyik ága.

A Hajat Tahrir al-Sham neve szabad fordításban azt jelenti „Szervezet a Levant Felszabadításáért”. A szervezet székhelye Idlíbben van, de fénykorában Aleppóban, Hamában, Deráában és Damaszkuszban is operatív jelenléttel rendelkezett. Az Armed Conflict Location & Event Data (ACLED) szerint a Hajat Tahrir al-Sham továbbra is a legerősebb kormányellenes fegyveres csoport Északnyugat-Szíriában.

Kezdetben a szervezetet a Perzsa-öbölből származó szimpatizánsok finanszírozták. Az ellenőrzés alatt tartott területek megadóztatására és a hatékony lázadó támadásokra épülő stílusa több harcost vonzott a soraiba, annak ellenére, hogy a régióban számos hasonló militáns iszlamista szervezet van jelen.

A szalafi-dzsihadista ideológia által vezérelt csoport 2017-ben nyíltan elszakadt az al-Kaidától, és jelenleg Abu Mohammed al-Golani vezeti. Az amerikai székhelyű Center For Strategic and International Studies szerint a szakadás ellenére

a HTS továbbra is titkos kapcsolatban áll az al-Kaidával, és stratégiai és operatív útmutatást kap az iszlám terrorszervezettől.

Abu Mohammed al-Golanit több nébven, többek közt Muhammad al-Dzsawlani és Muhammad al-Dzsulani néven is ismerik, a 42 éves férfi az al-Nuszrah Frontot (ANF) vezette, mielőtt az egyesült a HTS-szel. 2013. május 16-án az amerikai külügyminisztérium al-Dzsawlanit különlegesen megjelölt globális terroristának nyilvánította, mivel több, civilek ellen irányuló terrortámadást hajtott végre Szíriában.

A HTS és az al-Kaida közötti fő különbség az, hogy az utóbbival ellentétben a HTS az utóbbi időben elhatárolódott attól az álomtól, hogy az egész világon iszlám kalifátust hozzon létre és ereit kifjezetten Szíriára koncentrálja. Ezt nyíltan is vállalta, amikor kijelentette, hogy végső célja az iszlám uralom megteremtése Szíriában és az iráni milíciák kiűzése az országból.

A fent említett amerikai intézet, a Center For Strategic and International Studies szerint az Asszad-kormány megdöntése továbbra is a „modern” HTS célja, annak ellenére, hogy Abu al-Dzsawlani a múltban olyan kijelentéseket tett, mint „Ezzel a szellemiséggel… nemcsak Damaszkuszba fogunk eljutni, hanem, ha Allah megengedi, Jeruzsálem is várni fog ránk”.

Ez azt jelzi, hogy a cionista ideológia és Izrael zsidó állam a HTS esküdt ellensége, mint a legtöbb más iszlám militáns csoportnak.

A HTS céljainak komolyságát mutatja, hogy 2017-ben részt vett egy részben független, részben pedig a HTS-hez kötődő technokratákból álló testület, a a Szíriai Megmentési Kormány létrehozásában, amely a HTS kormányzati szárnyaként működik.

Ezen keresztül a HTS különböző jóléti szolgáltatásokat nyújt, alapvető árukat szállít, és élelmiszersegély-programokat működtet.

Ezen alternatív kormányzat az al-Sham Bank és az olajszektor őrzésére hivatott Watad Company révén a gazdaságban is jelentős erővel rendelkezik és de facto közigazgatási hatósággá vált az irányítása alá tartozó területeken. Például ellenőrzi a Törökországgal közös Bab al-Hawa határátkelőt, amelyen keresztül folyik a humanitárius segély, amelytől az Északnyugat-Szíriában élő négymillió ember 90%-a függ.

A HTS az elmúlt években hangoztatta, hogy „független szervezet, amely nem követ semmilyen szervezetet vagy pártot, sem az al-Kaidát, sem másokat”,  vezetése pedig odáig ment, hogy a területén letartóztatott az al-Kaidához kötődő személyeket, hogy bizonyítsa függetlenségét. A Nyugat ugyanakkor okkal feltételezi, hogy titkos kapcsolatok vannak a két csoport között, és nem hajlandó tárgyalásokat folytatni a vezetésével.

A 2020. márciusi orosz-török tűzszünet véget vetett a szíriai kormány offenzíváinak a lázadó csoportok ellen. Ez lehetőséget teremtett a HTS-nek és esküdt szövetségesének, az al-Fath al-Mubin nevű terrorszervezetnek, hogy átcsoportosítsa hadműveleti erőit. Amerikai jelentések szerint 2022 óta a szíriai erők folyamatos támadásoknak vannak kitéve a két csoport részéről.

A HTS 2018 októberében 12 000 és 15 000 közötti harcosokból álló harcoshűségét élvezte, azt nem tudni, hány új harcost toboroztak a friss offenzíva előtt. A jelentések szerint a HTS-t több, Törökország által támogatott csoportosulás is támogatja az újabb offenzívában, bár e csoportok közül sokan nem kedvelik egymást, az Asszad iránti kölcsönös gyűlöletük miatt „Szíriai Nemzeti Hadsereg” néven fogtak össze — emlékeztet a The Week Magazine.

Hatalmas offenzíva indult Aleppónál: támadásba lendültek a szír lázadók

Orosz katonák és egy iráni tábornok is életét veszítette az évek óta nem tapasztalt nagyságú támadásban, amelyet az iszlamista Hajat Tahrir al-Sham vezet.