Újabb ország jelentette be, hogy nem hajtja végre a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát.
Franciaország ragaszkodik globális kötelezettségeihez, de úgy értelmezi a Római Statútumot, hogy az „teljes körű együttműködést” követel a Nemzetközi Büntetőbírósággal, és kimondja, hogy
„egy állam nem kötelezhető arra, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságban nem részes államok mentességei tekintetében a nemzetközi jog szerinti kötelezettségeivel ellentétesen járjon el”
– közölte szerdán a francia Európa- és Külügyminisztérium.
„Ezek a mentességek Netanjahu miniszterelnökre és a többi érintett miniszterre vonatkoznak, és figyelembe kell venni őket, ha az ICC kérné tőlünk letartóztatásukat és átadásukat” – közölte a francia minisztérium Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökről és Joáv Gallant volt védelmi miniszterről.
„Franciaország és Izrael, a jogállamiság, valamint a professzionális és független igazságszolgáltatás tiszteletben tartása iránt elkötelezett két demokrácia között régóta fennálló barátságnak megfelelően
Franciaország továbbra is szorosan együtt kíván működni Netanjahu miniszterelnökkel és a többi izraeli hatósággal a béke és a biztonság elérése érdekében mindenki számára a Közel-Keleten”
– tette hozzá a francia minisztérium a közlemény angol nyelvű fordítása szerint, amelyet a honlapja közölt.
Marine Tondelier, a francia, baloldali politikai párt, az Ökologisták (Zöldek) nemzeti titkára franciául azt írta, hogy a minisztérium bejelentése „szégyen”.
„Ezt nevezzük szép kihátrálásnak, és attól tartok, értem, miért”
– írta a közösségi médiában közzétett bejegyzésében. „Franciaország ismét meghajol Benjamin Netanjahu követelései előtt, és őt választja a nemzetközi igazságszolgáltatás helyett”.
Ahogyan arról lapunk is beszámolt, a hágai bíróság november 21-én adott ki elfogatóparancsot Netanjahu és Gallant ellen állítólagos emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt.
Több mint 120 ország írta alá a Római Statútumot, a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó 2002-es szerződést, amely kötelezi őket arra, hogy a bíróság elfogatóparancsainak megfelelően járjanak el.
Mint ismert, a hágai székhelyű bíróság önálló igazságszolgáltatási szerv, amely nem része az ENSZ-nek, továbbá Izrael sem tagja a bíróságnak.
Amerikai katonai szakértők szerint a bíróság legitimitása csorbult az elfogatóparancs kiadásával, Netanjahu hivatala pedig „modern Dreyfus-per”-nek nevezte azt.