Amerika kivételével az ENSZ BT összes tagja magasról tesz az izraeli túszokra

Az Egyesült Államok szerdán megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, amely tartós tűzszünetet követelt Izrael és a Hamász között, valamint az összes túsz feltétel nélküli szabadon bocsátását, de egyiket sem tette függővé a másiktól.

A 15 tagú tanács összes többi tagja megszavazta a határozatot, amelyet a testület 10 nem állandó tagja is támogatott.

„A háború tartós befejezésének a túszok szabadon bocsátásával kell véget érnie. Ez a két sürgős cél elválaszthatatlanul összefügg. Ez a határozat lemondott erről a szükségszerűségről, és ezért az Egyesült Államok nem támogathatja” 

– mondta Robert Wood, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének helyettese.

Wood szerint az USA kompromisszumra törekedett, de a javasolt határozat szövege „veszélyes üzenetet” küldött volna a Hamásznak, hogy „nincs szükség arra, hogy visszatérjen a tárgyalóasztalhoz”.

Dühöng az iszlamista rezsim: Irán behívatta a teheráni magyar nagykövetet

Gideon Száár izraeli külügyminiszter kedden a Twitteren dicsérte az Európai Unió döntését, hogy szankciókkal sújtotta Iránt.

Egy magas rangú amerikai tisztviselő, aki a szerdai szavazás előtt névtelensége megőrzése mellett tájékoztatta az újságírókat, elmondta, hogy Nagy-Britannia új megfogalmazást terjesztett elő, amelyet az Egyesült Államok kompromisszumként támogatott volna, de ezt a választott tagok elutasították.

A tisztviselő azt állította, hogy egyes tagok jobban érdekeltek abban, hogy az USA vétót emeljen, mint hogy kompromisszumot kössenek a határozatról, és azzal vádolta az USA ellenfeleit, Oroszországot és Kínát, hogy bátorítják a többi tagot.

„Kína folyamatosan „erősebb nyelvezetet” követelt, Oroszország pedig úgy tűnt, hogy a különböző… tagoknál mozgatja a szálakat” 

– mondta a tisztviselő.

„Csak félig kínai” – így hagyta cserben Peking a Gázába elhurcolt kínai lányt

Izrael hatalmasat csalódott a közönyös Kínában.

Egy amerikai tisztviselő szerdán a The Times of Israel című izraeli lapnak azt mondta, hogy Washington attól tartott, hogy a legutóbbi „határozat csak a Hamász felbátorítására alkalmas”.

„Jóhiszeműen dolgoztunk, saját nyelvezetet javasoltunk, és más lehetséges kompromisszumokat is elfogadtunk, hogy megpróbáljunk konszenzusos eredményre jutni. Mi magunk is több javaslatot tettünk a Tanács nem állandó tagjainak számára, hogy fontolják meg, beleértve a Hamászt elítélő, erős hetedik bekezdést. Mi is igyekeztünk áthidalni a szakadékot azzal, hogy javaslatokat terjesztettünk elő, beleértve az azonnali tűzszünet követelését, amely magában foglalja az összes túsz szabadon bocsátását” – tette hozzá az amerikai tisztviselő.

A háború kezdete óta ez volt a negyedik olyan biztonsági tanácsi határozat, amely tűzszünetet követelt Gázában, és amelyet az USA megvétózott.

Vadonatúj orosz fegyvereket találtak az izraeli katonák Libanonban

A WSJ cikke szerint az Izrael által a hadművelet kezdetekor lefoglalt fegyverek 60-70%-a orosz gyártmányú volt.