Az Irán elleni október végi izraeli támadás három amerikai, egy jelenlegi és egy volt izraeli tisztviselő szerint megsemmisített egy aktív, szigorúan titkos nukleáris fegyvereket kutató létesítményt Parcsinban – írja az Axios.
A csapás – amely egy olyan létesítményt célzott, amelyről korábban az irániak az jelentették, hogy nem működik – jelentősen károsította Iránnak az elmúlt évben tett erőfeszítéseit a nukleáris fegyverek kutatásának újraindítására – állítják az izraeli és amerikai tisztviselők.
Egy, a csapásról tájékoztatott volt izraeli tisztviselő szerint a csapás olyan kifinomult berendezéseket semmisített meg, amelyeket a nukleáris eszközökben az uránt körülvevő és a robbanáshoz szükséges anyagok tervezéséhez használtak.
Az október 25-i izraeli csapás egyik célpontja a Teherántól mintegy 20 mérföldre délkeletre fekvő Parcsin katonai komplexumban lévő Taleghan 2 létesítmény volt.
A Tudományos és Nemzetközi Biztonsági Intézet szerint a létesítményt a nukleáris eszközök működésbe hozatalához szükséges robbanóanyagok tesztelésére használták korábban.
Az intézet által az izraeli csapás után szerzett nagy felbontású műholdfelvételek azt mutatják, hogy a Taleghan 2 épület teljesen megsemmisült.
Az izraeli és amerikai tisztviselők szerint a Taleghan 2 létesítményben zajló tevékenység része volt az iráni kormányon belüli azon törekvésnek, hogy olyan kutatásokat végezzenek, amelyek felhasználhatók nukleáris fegyverek kifejlesztésére, de amelyeket polgári célú kutatásként is el lehet adni.
„Olyan tudományos tevékenységet folytattak, amely megalapozhatja egy nukleáris fegyver előállítását. Ez egy szigorúan titkos dolog volt.
Az iráni kormány egy kis része tudott erről, de az iráni kormány nagy része nem”
– mondta egy amerikai tisztviselő.
Az izraeli és az amerikai hírszerzés az év elején kezdett kutatási tevékenységet észlelni Parcsinban, többek között olyan iráni tudósokat, akik számítógépes modellezést, kohászati és robbanóanyag-kutatásokat folytattak, amelyeket nukleáris fegyverek előállítására lehet használni.
Egy amerikai tisztviselő elmondta, hogy az izraeli támadást megelőző hónapokban „mindenütt aggodalom volt” a Taleghan 2 létesítményben folyó iráni tevékenység miatt.
Az iráni atomfegyver-kutatás még az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatóját (DNI) is arra késztette, hogy megváltoztassa az iráni atomprogramról alkotott értékelését.
A Wall Street Journal augusztusban arról számolt be, hogy a DNI kongresszusnak készített jelentésében nem szerepelt az a mondat, amely az elmúlt években megjelent a hírszerzési értékelésekben, és amely szerint Irán „jelenleg nem folytat olyan kulcsfontosságú nukleáris fegyverfejlesztési tevékenységet, amely egy tesztelhető nukleáris eszköz előállításához szükséges”.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Biden elnök korábban arra kérte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, hogy ne támadja meg az iráni nukleáris létesítményeket, hogy ne váltson ki háborút Iránnal.
A Taleghan 2 azonban nem volt része Irán bejelentett nukleáris programjának,
így az irániak nem ismerhették volna el a támadás jelentőségét anélkül, hogy beismernék, megsértették volna az atomsorompó-szerződést.
„A csapás egy nem túl finom üzenet volt, hogy az izraelieknek jelentős betekintésük van az iráni rendszerbe, még akkor is, ha olyan dolgokról van szó, amelyeket szigorúan titokban tartottak, és amelyekről az iráni kormányban csak egy nagyon szűk csoport tudott” – mondta egy amerikai tisztviselő.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tanácsa a jövő héten ülésezik, és várhatóan megszavazza az Irán elleni bizalmatlansági határozatot az ENSZ nukleáris megfigyelőszervével való együttműködés hiánya miatt. Irán azt mondta, hogy válaszul korlátozhatja a NAÜ-vel való együttműködését.
Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója szerdán és csütörtökön a testület ülése előtt Iránba látogatott.
Az iráni külügyminiszter elmondta Grossi-nak, hogy Irán hajlandó tárgyalni az E3-akkal – Franciaországgal, Németországgal és az Egyesült Királysággal – „békés célú atomprogramjáról … de nem hajlandó nyomás és megfélemlítés alatt tárgyalni”.