A katari külügyminisztérium határozottan cáfolta a Hamász Dohából való kiutasításáról szóló híreket, miután amerikai tisztviselők azt állították, hogy Katar megkérte a palesztin terrorcsoportot a távozásra.
„A Hamász dohai irodájával kapcsolatos médiahírek pontatlanok”
– áll a katari külügyminisztérium szombati közleményében. „A katari iroda fő célja, hogy az érintett felek közötti kommunikációs csatorna legyen”.
Miközben a közlemény „megrekedtnek” nevezte az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti és túszszabadítási tárgyalásokat, Katar, a tárgyalásokon a Hamász oldalát bemutató elsődleges közvetítő, azt mondta, hogy „folytatja [a közvetítési] erőfeszítéseket … ha a felek hajlandóságot és komolyságot mutatnak a brutális háború befejezésére”.
Egy nappal korábban a Biden-kormányzat tisztviselői megerősítették azokat a híreket, amelyek szerint Katar közölte a Hamász vezetésével, hogy többé nem látják őket szívesen az országukban.
„A Hamász egy terrorista csoport, amely amerikaiakat ölt és továbbra is amerikaiakat tart túszként fogva. Miután elutasította a túszok szabadon bocsátására vonatkozó többszöri javaslatokat, vezetőit többé nem látják szívesen egyetlen amerikai partner fővárosában sem” – mondta a Jewish Insidernek pénteken egy magas rangú Biden-kormányzati tisztviselő. „Ezt világossá tettük Katar számára, miután a Hamász hetekkel ezelőtt elutasított egy újabb túszszabadítási javaslatot”.
Egy amerikai tisztviselő vitatta Katar hivatalos nyilatkozatát, és kitartott azon állítása mellett, hogy Katar arra kérte a Hamász vezetőit, hogy hagyják el Dohát.
Ariel Admoni, a Bar-Ilan Egyetem Katar-szakértője a JI-nek elmondta, hogy ez a fajta viselkedés jellemző Dohára.
„Ez egy klasszikus katari lépés, hogy megpróbál mindkét félnek adni valamit, hogy mentse az arcát”
– mondta.
„A katariak meg akarták mutatni Washingtonnak, hogy jelentős lépést tesznek… de ugyanakkor a katariak a Muzulmán Testvériség támogatóit is maguk mellett akarták tartani” – mondta Admoni.
Jonathan Schanzer, az Foundation for Defense of Democracies (Demokráciák Védelmében Alapítvány) kutatási alelnöke Katart „a gyújtogatónak és a tűzoltónak” nevezte.
Admoni szerint Katar nem tűzött ki céldátumot a Hamász távozására, ami arra utal, hogy a Biden-kormánynak tett ígérete üres volt.
Schanzer hasonlóképpen azt mondta: „ez egy olyan ország, amely teljes mértékben, ideológiailag a Hamászhoz igazodik. Nem kellene meglepődnünk azon, hogy ez az ország most nem érdekelt abban, hogy visszavonja a Hamász támogatását”.
Schanzer szerint ez a lépés leleplezte Doha kettős játékát, miszerint Katar szerepe „nem a közvetítésről szólt. Ez a pártfogásról szólt. Katar a Hamász pártfogója, pont”.
Admoni felvetette, hogy Katar nem aggódik a következmények miatt, hogy nyíltan hazudott a Biden-kormányzatnak.
„Nem volt az a benyomásuk, hogy bármilyen lépés [a Biden-adminisztrációval szemben] megszakítja a kettejük közötti kapcsolatot, mert az adminisztráció teljes jogú partnerként tekint rájuk, és Katar továbbra is [jól] pozícionálja magát” – mondta.
Schanzer szerint „a katariak már régóta így tesznek. Szó szerint megússzák a gyilkosságokat, a megvesztegetést, az emberi jogok megsértését évek óta, és soha nem hívják fel a figyelmüket semmire.
Valószínűleg úgy érzik, hogy továbbra is büntetlenül tevékenykedhetnek”.
Donald Trump megválasztott elnök első kormányzása idején barátságos volt Katarral, segített Dohának kibékülni az őt bojkottáló más öböl menti államokkal, de Schanzer szerint „senki sem tudja pontosan, hogy mi lesz a következő Trump-kormányzat politikája”.
„Amit mondhatunk” – tette hozzá – ”az az, hogy ha nyomást akarunk gyakorolni a Hamászra, hogy fejezze be a háborút, Katarnak az egyenlet részévé kell válnia.
Ha [a Hamász] nem érzi, hogy hamarosan elveszíti pártfogóit, pénzügyi és politikai támogatását, akkor nem értem, mi fogja rávenni őket a megadásra”.