Izrael ellen szavazott az egész világ, de Magyarország nem hátrált meg

Az ENSZ Közgyűlése szerdán 124-14 arányban megszavazta, hogy megfossza Izraelt a palesztin terrorizmus elleni önvédelem jogától Júdea-Szamáriában (Ciszjordániában), a Gázai övezetben és Kelet-Jeruzsálemben.

A határozat szövege a Nemzetközi Bíróság júliusi tanácsadói véleményén alapult, amely szerint a “palesztin területek” izraeli megszállása törvénytelen.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a szavazás előtt azt mondta, hogy támogatja a Nemzetközi Bíróság döntését, és a határozatot,

amely felszólítja az IDF-et, hogy 12 hónapon belül vonuljon vissza az 1967 előtti határvonalak mögé.

A határozat arra is felszólítja a tagállamokat, hogy ne adjanak el olyan fegyvereket vagy katonai felszereléseket Izraelnek, amelyeket a Gázai övezetben, Júdea-Szamáriában (Ciszjordániában) és Kelet-Jeruzsálemben használnának. 

A határozat az 1967 előtti határvonalakon túl előállított valamennyi izraeli termék bojkottjára is felszólít.

A határozatnak csak deklaratív ereje van, de nemzetközi támogatást nyújt azoknak az országoknak, amelyek további lépéseket kívánnak tenni Izrael ellen.

A szöveg nem említi a Hamászt, az október 7-i mészárlást, vagy a Gázában maradt 101 izraeli túszt. Nem támaszt követelményeket a Hamásszal vagy a palesztinokkal szemben az Izrael elleni támadásokkal kapcsolatban.

A terrorizmus áldozataira emlékeztek az ENSZ-ben – csak a zsidókat hagyták ki

„Nincs korruptabb és erkölcsileg romlottabb hely, mint az ENSZ” – üzente a leköszönő izraeli nagykövet.

A határozatot Argentína, a Cseh Köztársaság, a Fidzsi-szigetek, Magyarország, Izrael, Malawi, Mikronézia, Nauru, Palau, Pápua Új-Guinea, Paraguay, Tonga, Tuvalu és az Egyesült Államok ellenezte.

A 43 tartózkodó ország között volt Ausztrália, Kanada, az Egyesült Királyság, valamint az Európai Unió országai közül Ausztria, Bulgária, Horvátország, Dánia, Németország, Olaszország, Litvánia, Hollandia, Lengyelország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Svédország.

Új-Zéland és 13 uniós ország támogatta az állásfoglalást: Belgium, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Luxemburg, Málta, Portugália, Spanyolország, Szlovénia és Spanyolország.

Az izraeli külügyminisztérium szerint a határozat „elszakadt a valóságtól, bátorítja a terrorizmust, és rontja a béke esélyeit”, mivel figyelmen kívül hagyja Izrael valós biztonsági aggályait, különösen a Hamász október 7-i támadása után.

A határozat megerősíti a „Hamász terrorszervezetet és a mögötte álló iráni terrorállamot”

– közölte a külügyminisztérium. „A határozat azt üzeni, hogy a terrorizmus kifizetődő és nemzetközi határozatokat eredményez. A határozat csak bátorítja a Hamász elutasító magatartását a túszok szabadon bocsátásáról és a tűzszünetről szóló megállapodással kapcsolatban, és tovább távolítja egy ilyen megállapodás elérésének lehetőségét”.”

Danny Danon izraeli ENSZ-nagykövet elmondta: „Ahelyett, hogy az október 7-i mészárlás évfordulóját a Hamász elítélésével és a maradék 101 túsz szabadon bocsátásának követelésével ünnepelné, a Közgyűlés továbbra is a Hamász gyilkosai mögött álló Palesztin Hatóság zenéjére táncol.”

500 ezer zsidót deportálna Júdea-Szamáriából a Palesztin Hatóság

A tervezet a hágai Nemzetközi Bíróság július 19-i tanácsadói véleményére hivatkozik, és várhatóan a jövő héten bocsátják szavazásra.