Egy 2700 éves pecsétet fedeztek fel, amelyen egy szárnyas alak és héber írás látható. A pecsét az asszíriai befolyásról árulkodik az Első Szentély korában Jeruzsálemben.
A Templom-hegy déli falának közelében egy, a zsidó Első Szentély időszakából származó, mintegy 2700 évvel ezelőtti kőpecsétet fedeztek fel – jelentette csütörtök reggeli sajtóközleményében az Izraeli Régiségügyi Hatóság (IAA).
A „rendkívül ritka és szokatlan kőpecsét… amely paleo-héber írással felírt nevet és egy szárnyas alakot tartalmaz”,
fekete kőből készült, és „az egyik legszebbnek tartják, amelyet valaha az ókori Jeruzsálemben végzett ásatások során felfedeztek”
– közölték az ásatásokat vezető Dr. Yuval Baruch és Navot Rom.
A pecsétet amulettként, valamint dokumentumok és oklevelek aláírására használták. A pecsét közepén látható figura szárnyakat visel. Az alak csíkos inget és kalapot vagy koronát visel, a pecséten található paleohéber írás pedig a következő: „Jehóézernek Hoshajahu fiának”.
„Ez egy rendkívül ritka és szokatlan felfedezés. Ez az első alkalom, hogy egy szárnyas dzsinnt – egy védelmező mágikus alakot – találtak az izraeli régészek.
Szárnyas démonok alakjai ismertek az i. e. 9-7. századi neoasszír művészetben, és egyfajta védelmező démonnak számítottak” – mondta Dr. Filip Vukosavovic, az IAA régésze és asszírológusa.
A kutatók úgy vélik, hogy az amulettként használt pecsétet egy olyan személy viselte, aki „vezető pozíciót töltött be Júda királyságának közigazgatásában”. A hatalom jelképét megtestesítő amulettet „nagyon magas művészi színvonalon” készítették – magyarázta Dr. Vukosavovic.
Prof. Ronny Reich, a Haifai Egyetem munkatársa megjegyzi, hogy „a betűk formáját és az írást más jeruzsálemi héber pecsétek és agyagpecsétlenyomatok formájával összehasonlítva megállapítható, hogy a démon gondos vésésével ellentétben a nevek felírása a pecsétre hanyagul történt. Nem kizárt, hogy talán maga Jehóézer vésette a neveket a tárgyra”, ami személyes kapcsolatot sugallhat a pecsét tulajdonosa és a készítése között.
„Ez újabb bizonyítéka annak, hogy ebben az időszakban léteztek olvasási és írási képességek”
– tette hozzá Dr. Baruch, megkérdőjelezve azt az elképzelést, hogy az írástudás a társadalom elitjére korlátozódott.
Dr. Baruch szerint a 2700 évvel ezelőtti emberek legalább alapszinten rendelkeztek a kereskedelmi tevékenységekhez szükséges írás- és olvasási készségekkel. Dr. Baruch kiemelte a pecsét egyedi kialakítását is, megjegyezve, hogy „a szárnyas férfi alakja a jellegzetes neoasszír stílusban egyedülálló és nagyon ritka. Az egész régiót meghódító Asszír Birodalom hatása itt egyértelműen megmutatkozik”.
A ritka pecsétet szeptember 4-én mutatják be a nyilvánosságnak a 25. éves „Dávid városának kutatási konferenciáján” Jeruzsálemben, amely további betekintést nyújt Júda történetébe az Első Szentély időszakában.