Az Izraeli Meteorológiai Szolgálat éghajlati eseményekkel foglalkozó tanulmánya szerint a hőhullámok gyakorisága, a kevesebb eső és a hőmérséklet emelkedése lehetetlenné teszi az izraeli életet a jövőben – írja a Ynet.
Az Izraeli Meteorológiai Szolgálat (IMSZ) közzétett egy jelentést, amely frissített adatok alapján riasztó éghajlati előrejelzéseket ad a szélsőséges időjárási eseményekről, valamint a század végéig az országban várható hőmérsékletemelkedésről.
Az IMSZ kedden kiadott jelentésében kijelentette, hogy következtetései olyan mélyreható tanulmányokon alapulnak, amelyek először vizsgálták az izraeli szélsőséges időjárási események gyakoriságát.
A jelentés pesszimista előrejelzéseket mutat be e trendek következő évtizedekben való folytatódására vonatkozóan.
A jelentés szerzői azt jósolják, hogy Izraelben folytatódni fog a felmelegedés, ha a jövőben semmi sem változik, ami azt jelenti, hogy a fosszilis tüzelőanyagok, például az olaj és a gáz elégetése miatti üvegházhatású gázok kibocsátása továbbra is globális felmelegedést okoz.
A jelentés szerint az átlaghőmérséklet továbbra is 0,5-0,6 °C-kal fog emelkedni évtizedenként, és az átlaghőmérséklet körülbelül 3,5 °C-kal magasabb lesz a század végére.
Az IMSZ megjegyezte, hogy ez a látszólag alacsony szám félrevezető lehet, mivel ez sokszor szélsőségesen magas hőséget jelent, amely Izrael nagy területein elviselhetetlenné teszi az életet, és akár életveszélyessé is válik.
Az IMSZ szerint a század végére nehéz vagy lehetetlen lesz elhagyni a légkondicionált tereket. A hőhullámok – nagyon meleg nappalok és éjszakák sorozata – gyakorisága, intenzitása és időtartama jelentősen megnő.
2100-ra évente hét hőhullám várható, amelyek mindegyike átlagosan 18 napig fog tartani, és eléri a 45°C-os csúcshőmérsékletet.
Az IMSZ azt is megállapította, hogy a csapadék mennyisége várhatóan drasztikusan, átlagosan 20-25%-kal csökken az elmúlt évekhez képest 2100-ra. Az ilyen súlyos csökkenés az aszályok gyakoriságának növekedéséhez, az öntözővíz és az élelem hiányához vezet.
Miközben a várható éves csapadékmennyiség csökken, a csapadékintenzitás növekedése is várható, folytatva ezzel az elmúlt évtizedekben megfigyelt tendenciákat.
Az elmúlt 30 évben 40%-kal nőtt a rövid, de heves esőzések száma Izraelben.
Dr. Amir Givati, az Izraeli Meteorológiai Szolgálat igazgatója szerint az eredmények azt mutatják, hogy Izraelben magas a felmelegedés mértéke, amely akár az 5°C-ot is elérheti az évszázad végére, az elmúlt évtizedekhez képest.
„Ezek a tendenciák megkívánják Izraeltől, hogy felkészüljön a már ránk törő klímaváltozásokra”
– mondta.