Antiszemitizmusa miatt veszítette el mandátumát egy parlamenti képviselő

Elvesztette parlamenti képviselői mandátumát Litvániában Remigijus Zemaitaitis, aki több alkalommal tett antiszemita kijelentéseket – közölte a litván országos választási bizottság.

„Remigijus Zemaitaitist megfosztották parlamenti képviselői mandátumától, amelyet vissza kell adnia. A csütörtöki az utolsó munkanapja a Seimasban”

– áll a bizottság közleményében.

A litván alkotmánybíróság április végén megállapította, hogy Remigijus Zemaitaitis antiszemita kijelentéseivel megsértette a képviselői esküjét, ezért alkotmányos vádeljárást lehet ellene indítani. Amennyiben ezzel az eljárással távolítják el a Seimasból, tíz évre eltiltják a köztisztségviseléstől, így a képviselő úgy döntött, önként írja alá a lemondó nyilatkozatot.

Az utóbbi egy év során Zemaitaitis több alkalommal tett antiszemita kijelentéseket. Facebook-oldalán tavaly májusban sértő megjegyzéseket tett Izraelre egy palesztin általános iskola lebontása kapcsán. A litván nemzeti emlékezet és gyász napján, amelyet július 14-én, a lakosság 1941. évi tömeges kitelepítése emlékére tartanak, Zemaitaitis azt írta, hogy Litvánia sosem fogja feledni azokat az oroszokat és zsidókat, akik részt vettek a litvánok deportálásában.

Litván zsidók tiltakoztak a nácimosdatás ellen

Ismét emlékezetpolitikai blamázsról jelentettek.