Egy amerikai és izraeli hírszerzési veteránokból álló csoport jelentése szerint közvetlen katari politikai szálak és finanszírozás vezettek a Hamász által elkövetett október 7-i terrortámadáshoz, ezért nem szabadna hagyni, hogy Katar továbbra is kulcsfontosságú közvetítő szerepet töltsön be a gázai konfliktusban, különösen ami a túsztárgyalásokat illeti.
A Hamász áldozatok családjainak ügyvédjei megbízásából készített bizalmas dokumentum készítői számos közel-keleti, európai és egyesült államokbeli angol, arab és francia forrásból összegyűjtött adatok alapján azt állítják, hogy
„Katar nem független közvetítőként működik, ahogyan azt állítja, hanem közvetlenül profitál a vérontásból és a politikájából eredő geopolitikai következményekből és nyugtalanságból. A pénzügyi, politikai és katonai szintű Doha-Gáza szövetség vezetett a jelenlegi regionális felforduláshoz, amelynek hatásai világszerte érezhetők” – állítja a jelentés.
A szerzők szerint bár az Egyesült Államok évek óta tudott Katar ártalmas tevékenységéről, mégsem foganatosított stratégiai intézkedéseket. Ez tette lehetővé Katar számára, hogy az általa folytatott politika károkkal járjon az Egyesült Államok és szövetségesei érdekeire nézve a Közel-Keleten és azon túl.
A dokumentumban arról is írnak, hogy Katar több mint egy évtizede teljes mértékben tisztában volt a Hamász katonai tevékenységével és stratégiájával, és támogatta azt, azzal érvelve, hogy a Katar által Gázába küldött finanszírozás nagy része „a Hamász terrorista infrastruktúráját, fegyvereit és harcosainak kiképzését” segítette.
Megjegyzik: a Muzulmán Testvériségnek nyújtott jelentős pénzügyi támogatás mellett Katar lehetővé teszi, hogy a szervezet katonai és politikai vezetői szabadon tevékenykedhessenek az országban, annak ellenére, hogy sokukat máshol szankciókkal sújtják. Annak ellenére, hogy azt állítja, jóléti projekteket finanszíroz, Katar tökéletesen tisztában van azzal, hogy a pénzzel a Hamász terrorista tevékenységét támogatja, állítják a szerzők. Hangsúlyozzák, Katar tervének az is a része, hogy pozitív képet alakítson ki Európában és az Egyesült Államokban, ezért dollármilliárdokat fektet sport- és tudományos ágazatokba, lobbitevékenységekbe és médiakampányokba.
Az Egyesült Államok több alkalommal is követelte Katartól, hogy állítsa le az ezeknek a csoportoknak nyújtott támogatást, ennek ellenére Katar nem hátrált meg. A csoportok tényleges finanszírozása mellett Katar lehetővé teszi számukra, hogy az országban működő pénzügyi intézményeket használják, és így elkerülhetik az amerikai szankciókat.
„Úgy tűnik, hogy ezek a csoportok a katari hatóságok tudtával nagyszabású pénzmosó tevékenységet is folytatnak”.
A jelentés hangsúlyozza, hogy Katar „szimbiózisa” Iránnal és az olyan militáns és terrorista csoportok, mint a Muzulmán Testvériség és a Hamász támogatása mélyen sérti az Egyesült Államok és szövetségesei, például Izrael, Egyiptom, Szaúd-Arábia, Jordánia és az Egyesült Arab Emírségek érdekeit. Sőt, negatívan befolyásolja Amerika saját létfontoságú érdekeit is.
Az összefonódásnak az amerikai politikai érdekekre gyakorolt negatív hatásai közé tartozik a vérontás, a nyugtalanság és az instabilitás, főként a Közel-Keleten és Afrikában – részletezi a jelentés, hozzátéve, hogy a helyi konfliktusok messzemenő következményekkel járnak az amerikai politikára a térségen kívül is. A konfliktusok által okozott instabilitás fő haszonélvezői Oroszország és Kína.
A szerzők hangsúlyozzák, Katar fő befolyása az Irán és a Nyugat közötti közvetítő szerepéből ered, miközben úgy vélik, hogy a katari rezsim valójában jelentős destabilizáló tényező, mivel Katar nem független közvetítőként működik.
A végkövetkeztetés szerint hiba továbbra is megengedni Katarnak, hogy kulcsfontosságú közvetítőként lépjen fel a gázai konfliktusban. Bármilyen közvetítői szerepét, beleértve a Hamász túszairól folytatott tárgyalásokat is, korlátozni kell, és a Hamász katonai infrastruktúráját, műveleteit és stratégiáját a folyamatos katari támogatással összefüggésben kell vizsgálni.
Ez a cikk eredetileg a Tett és Védelem Alapítvány oldalán jelent meg.