Irán már aktívan készül az Izrael elleni háborúra

Izraeli légibázis elleni rakétatámadást gyakorolt az iráni Forradalmi Gárda.

Izraeli légibázis elleni támadást gyakorolt közepes hatótávolságú rakétákkal az iráni Forradalmi Gárda elithadsereg – közölte kedden az iráni állami rádió.

A gyakorlaton az Ománi-öbölből és több szárazföldi bázisról indítottak el közepes hatótávolságú Fateh és Emad rakétákat olyan iráni sivatagi célpontok ellen, amelyek éppen olyan távolságban vannak – 1200 kilométer -, mint például az izraeli Palmahim légitámaszpont.

Az IRNA hírügynökség videófelvételt is közzétett kedden a rakéták indításáról, amihez részben a tengeri támaszponttá átalakított konténerhajót, a Sahíd Madávit használták fel.

Az 1979-es iszlám forradalom óta Irán ősellenségének tekinti Izraelt. A feszültség tovább mélyült a gázai övezeti fegyveres konfliktus kitörése óta.

Aᴍɪʀ on Twitter: „11 months ago I guessed that Shahid Mahdavi kept its original container ship deck to carry containerised missiles/other weapons.Today: video of it test-launching two 1000km Dezful ballistic missiles from shipping container-style launchers, at targets in Iran’s central desert. https://t.co/V5km0gPEXJ pic.twitter.com/bw4Bj3mNzj / Twitter”

11 months ago I guessed that Shahid Mahdavi kept its original container ship deck to carry containerised missiles/other weapons.Today: video of it test-launching two 1000km Dezful ballistic missiles from shipping container-style launchers, at targets in Iran’s central desert. https://t.co/V5km0gPEXJ pic.twitter.com/bw4Bj3mNzj

Mindeközben két helyen is robbanások rongálták meg szerdára virradóra Irán legfontosabb gázvezetékét, Dzsavád Odzsi olajügyi miniszter az állami médiában azt közölte, szabotázs történt.

Az Irán déli részéből északra vezető gázvezetéken az ország középső részén történtek a robbanások, melyek nyomán készültséget rendeltek el Fársz, Iszfahán, Csaharmahal és Bahtijár tartományban. Áldozatokról nem tudni, az ügyben vizsgálat indult.

Bár Odzsi szerint a gázellátásban nincs fennakadás, csak a gázvezeték melletti kisebb települések jelentettek problémákat, egyes sajtóforrások azt közölték, hogy Irán-szerte több ipari létesítmény és iroda maradt gáz nélkül.

A tárcavezető emlékeztetett rá, hogy 2011-ben már történt hasonló incidens, mely szintén szabotázs volt.

Bár az ilyen jellegű akciók ritkák Iránban, 2017-ben arab szeparatisták azt állították, összehangolt támadásokban két olajvezetéket is felrobbantottak a nyugat-iráni Huzisztán tartományban.

Eltartott egy ideig: Letiltotta az iráni ajatollahot a Facebook és az Instagram

A legfőbb iráni vezető évek óta mérgezi a közbeszédet, most végre a Meta is lépett.