Napok óta tart a botrány az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége, az UNRWA körül, a szervezet az izraeli hatóságok tájékoztatása alapján ugyanis vizsgálatot indított több munkatársával szemben, azok feltételezett részvétele miatt a palesztin Hamász október 7-i, izraeli célpontok elleni terrortámadásában.
A The Wall Street Journal című tényfeltáró cikkében újabb részleteket hozott nyilvánosságra az üggyel kapcsolatban.
A tavaly október hetedikei, a Gázai övezetből induló, izraeli civilek rendezett tömegmészárlásban részt vevő támadók közül többen az UNRWA iskoláiból érkeztek, köztük egy arab- és egy matematikatanár – derül ki a The Wall Street Journal amerikai napilap által megtekintett izraeli hírszerzési jelentésekből.
A lap azt írja:
hat másik ügynökségi dolgozó állítólag koordinálta a támadás logisztikáját, segített a fegyverek beszerzésében, vagy azt a parancsot kapta, hogy jelentkezzen a támadás helyszínén.
A The Wall Street Journal (WSJ) által megtekintett képek szerint
az egyik 2020-ban talált alagútnak egy, az UNRWA által üzemeltetett élelmiszerosztó raktárban volt a bejárata.
A lap állítása szerint sz UNRWA gázai és ciszjordániai tantermeiben a Palesztin Hatóság tantervét tanítják, és ugyanazokat a tankönyveket használják, amelyekből a Hamász tanít. A WSJ azt írja,
több könyv is antiszemitizmusra és a „mártírhalál” vállalására neveli a diákokat.
Az egyik tankönyvben például, amely az ötödikesek olvasásértését hivatott tanítani, szerepel Dalal Mugrabi palesztin harcos, aki részt vett egy 1978-as terrortámadásban, amely 38 izraeli, köztük 13 gyermek halálát okozta. A középiskolás diákok fizikát tanulnak olyan képek kíséretében, amelyeken palesztinok csúzliból kilőtt kövekkel támadják az izraeli katonákat – olvasható a tényfeltáró cikkben.
A napokban az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA) az izraeli hatóságok tájékoztatása alapján vizsgálatot indított több munkatársával szemben azok feltételezett részvétele miatt a palesztin Hamász október 7-i, izraeli célpontok elleni terrortámadásában.
A világszervezet ügynökségének tizenkét alkalmazottja ellen indult eljárás.
A botrány miatt több ország felfüggesztette a segélyek küldését.