Izraeli és palesztin tisztségviselők az egyiptomi Sarm es-Sejkben megállapodtak egy olyan mechanizmus létrehozásáról, amelynek célja a palesztin erőszak visszaszorítása és az izraeli terrorellenes razziák megelőzése.
Husszein es-Sejk, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) végrehajtó bizottságának főtitkára rövid hétfői közleményében úgy fogalmazott, hogy a Sarm es-Sejk-i ötoldalú tárgyalások „nehezek” voltak, de egyes kérdésekben sikerült előre lépni.
Az amerikai, egyiptomi és jordániai tisztségviselők részvételével tartott egyiptomi találkozón megerősítették a múlt havi akabai tárgyalásokon elfogadott kötelezettségvállalásokat is, beleértve azt az izraeli ígéretet, hogy négy hónapra leállítják az új zsidó települések létesítésének folyamatát.
A gázai övezetet ellenőrzése alatt álló Hamász palesztin terrorszervezet elítélte, hogy a ciszjordániai székhelyű Palesztin Hatóság leült tárgyalni az izraeli kormánnyal, mert szerinte az csak „fokozza a palesztin nép elnyomását”.
Hivatalos izraeli, illetve palesztin statisztikák szerint a palesztin terrornak az idén 14 izraeli áldozata volt, az izraeli terrorelhárító akciókban pedig 89 palesztin fegyveres vesztette életét.
Izrael 1967-ben, a hatnapos háborúban foglalta vissza Júdea-Szamáriát (Ciszjordánia) Jordániától, mely 1948 óta tartotta megszállás alatt. A Pest megyénél is kisebb területen jelenleg körülbelül 2,2 millió arab, és közel 700 ezer zsidó él. Az övezetet 1995-ben az Oslo-i rendezési megállapodások keretében három zónára osztották: az A zónát teljes egészében a Palesztin Hatóság ellenőrzi, a B zóna közös izraeli-palesztin fegyveres és palesztin polgári ellenőrzés alatt áll, a C zónát pedig teljeskörűen Izrael igazgatja. A zsidó települések a kizárólagos izraeli ellenőrzés alatt álló C zónában találhatók.