Izraeli és palesztin tisztségviselők szorosabb együttműködést sürgettek az erőszak megfékezése végett a jordániai Akabában tartott vasárnapi tanácskozásuk alkalmával.
Az illetékesek egyben ígéretet tettek arra, hogy erőfeszítéseket tesznek „az igazságos és tartós békét” szolgáló megállapodás elérése érdekében. A felek mindemellett megerősítették, hogy szükség van a feszültség oldására.
A közös zárónyilatkozat szerint Izrael elkötelezett amellett, hogy négy hónapig nem fogja felvetni meglévő zsidó települések kiterjesztését, illetve fél évig nem fogja engedélyezni újabbak építését Júdea és Szamária területén.
A megbeszélésen Jordánia, Egyiptom és az Egyesült Államok képviselői is részt vettek, illetve egyebek között Izrael és a palesztinok biztonsági vezetői is. Félő ugyanis, hogy az iszlám böjti hónap, a ramadán március végi kezdetével elharapódzik a (palesztin) erőszak.
Megállapodás született arról is, hogy a mostani résztvevők márciusban ismét találkoznak az egyiptomi Sarm-es-Sejkben.
Jordánia és az Egyesült Államok „a felek közti kapcsolatok újrafelvétele és elmélyítése irányába tett nagy előrelépésnek minősítették” a találkozót.
Egyes palesztin frakciók, köztük a Gázai övezetet irányító radikális iszlamista Hamász is elítélte a ciszjordániai székhelyű Palesztin Nemzeti Hatóságot, amiért képviselői részt vettek a megbeszéléseken.
Abdalláh jordániai uralkodó a tárgyalások újraindítását és a feszültségek oldását sürgette a palesztin területeken, a szemben álló feleket pedig felszólította, hogy tartózkodjanak az olyan egyoldalú intézkedésektől, amelyekkel ingatag állapotokat teremthetnek. A király Brett McGurkkel, a Fehér Ház közel-keleti és észak-afrikai ügyekért felelős koordinátorával tárgyalt erről a nap folyamán. Mindemellett átfogó és igazságos békét szorgalmazott a kétállami megoldás alapján.
Izrael és a palesztinok között az elmúlt év során jelentősen nőtt a feszültség. Tavaly március óta számos halálos palesztin terrortámadás történt, az izraeli hadsereg pedig szinte naponta rajtaütéseket hajt végre a terroristák ellen.
Izrael 1967-ben, a hatnapos háborúban foglalta vissza Júdea-Szamáriát (Ciszjordánia) Jordániától, mely 1948 óta tartotta megszállás alatt. A Pest megyénél is kisebb területen jelenleg körülbelül 2,2 millió arab, és közel 700 ezer zsidó él. Az övezetet 1995-ben az Oslo-i rendezési megállapodások keretében három zónára osztották: az A zónát teljes egészében a Palesztin Hatóság ellenőrzi, a B zóna közös izraeli-palesztin fegyveres és palesztin polgári ellenőrzés alatt áll, a C zónát pedig teljeskörűen Izrael igazgatja. A zsidó települések a kizárólagos izraeli ellenőrzés alatt álló C zónában találhatók.