A szaúdi külügyminiszter mindenkit arra buzdít, hogy „folytassanak párbeszédet a damaszkuszi kormánnyal oly módon, hogy legalább a legfontosabb célokat elérjék”.
Szaúd-Arábia külügyminisztere, Fajszal bin Farhan al-Szaúd herceg szombaton a müncheni globális biztonsági konferencián kijelentette, hogy az arab államoknak változtatniuk kell a Szíriával kapcsolatos megközelítésükön.
A diplomata szerint az elszigetelés nem működik. Hozzátette:
párbeszédet kell kezdeményezni Damaszkusszal olyan kérdésekről, mint a humanitárius válság, beleértve a háború sújtotta országa a menekültek visszatérését.
„Látni fogják, hogy nemcsak az Öböl-menti Együttműködési Tanács, hanem az arab világban is egyre nagyobb az egyetértés abban, hogy a status quo nem működőképes” – mondta a miniszter.
Hangsúlyozta, hogy „másfajta megközelítés van kialakulóban” a szomszédos államokban élő szíriai menekültek kérdésének kezelésére. Al-Szaúd kitért a kitelepített civilek kérdésére is, különösen a több mint egy hete Szíriát és Törökországot sújtó pusztító földrengés után.
„Tehát erről valamikor párbeszédet kell folytatni a damaszkuszi kormánnyal, oly módon, hogy legalább a legfontosabb célokat elérjük, különösen a humanitárius szempontok, a menekültek visszatérése stb. tekintetében” – mondta.
Míg Rijád segélyt küldött a kormány által ellenőrzött szíriai területekre, más arab államok továbbra is elhatárolódtak az Aszad-rezsimtől, és csak nemzetközi segélyszervezeteken és Törökországon keresztül juttattak el segélyeket.