Meloni olyan intézkedéseket hagyott jóvá, amelyek értelmében a migránsokat a tengeren mentő jótékonysági szervezeteket bírsággal sújtják, és lefoglalják hajóikat, ha megszegik az új, szigorúbb szabályokat – írja Euractiv.
A szerdán (december 28-án) késő este elfogadott, a Reuters által látott kabinetrendelet szerint ezeknek a hajóknak a mentés után „haladéktalanul” kikötőt kell kérniük és oda hajózniuk, ahelyett, hogy a tengeren maradnának más, bajba jutott migránshajók után kutatva.
Jelenleg a jótékonysági szervezetek, vagyis a nem kormányzati szervezetek (NGO-k) missziói a Földközi-tenger középső részén általában több napig tartanak, a jótékonysági hajók különböző mentési műveleteket hajtanak végre, és gyakran több száz embert vesznek fel a fedélzetükre.
A civil szervezetek hajóinak arról is tájékoztatniuk kell a fedélzeten lévőket, hogy az Európai Unió területén bárhol kérhetnek nemzetközi védelmet – áll a rendeletben.
A szabályokat megszegő kapitányok akár 50 ezer eurós (53 175 dollár) bírságot is kockáztatnak, az ismételt jogsértések pedig a hajó elkobzását vonhatják maguk után – tette hozzá a rendelet.
Giorgia Meloni miniszterelnök kormánya októberi hivatalba lépése óta a tengeri mentőszervezetek tevékenységét vette célkeresztbe, azzal vádolva őket, hogy az érkezők számának megugrása közepette megkönnyítik az embercsempészek munkáját.
A belügyminisztérium adatai szerint 2022-ben eddig mintegy 102 ezer migráns szállt partra Olaszországban,
szemben a tavalyi év azonos időszakában mért mintegy 66 500, 2021-ben 34 ezer, 2016-ban pedig több mint 181 ezres csúcsértékkel.
Matteo Piantedosi belügyminiszter hivatalának dokumentuma szerint a 2022-ben Olaszországba érkezetteknek csak mintegy 10 százalékát hozták partra az NGO-k hajóin.
Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq