Az izraeli hírszerzési minisztérium bemutatta az ország első nemzeti hírszerzési előrejelzési jelentését – írja a Jerusalem Post.
A világ egy olyan átmeneti időszakban van, amely után egyidejűleg bekövetkező válságok sorozata átrendezi a bolygó geopolitikáját – áll Izrael első kormányzati nemzeti hírszerzési előrejelzésében.
A jelentést a hírszerzési minisztérium az Egyesült Államokban és más nyugati országokban kiadott jelentések típusának mintájára tette közzé.
A jelentés szerint a világ a szakadék szélén áll, és valószínűleg az élet minden területét érintő különféle válságok sújtják majd.
A jelentést készítő nyolcfős szakértői csoport ajánlásai a nemzeti hatalommal és ellenálló képességgel kapcsolatos valamennyi kritikus területre kitértek, beleértve, de messze túlmutatva a puszta katonai erőn.
Ezek az ajánlások a kulcsfontosságú geopolitikai szövetségek előmozdítására, az országok közötti geopolitikai és technológiai híd szerepére, valamint a nemzeti ellenálló képességre a összpontosítottak.
A jelentés elismerte Izrael helyzetének jelentős változását is, mivel az energiahiányos országból energiafüggetlenné vált, mivel földgázt találtak a tengerparti területein.
Az ajánlásokat hétfőn egy külön konferencián mutatták be, amelyen Izrael valamennyi védelmi és hírszerzési ágának tisztviselői részt vettek.
Az IDF volt hírszerzési főnöke, Amos Yadlin, a Nemzetbiztonsági Tanács volt igazgatója, Yaakov Amidror, Elazar Stern hírszerzési miniszter és Alex Dan, a hírszerzési minisztérium főigazgatója, valamint néhány külföldi hírszerzési tisztviselő is a többi előadó között vaolt.
Az Iránnal való konfliktussal kapcsolatban Yadlin azt mondta: „Az irániak érzik a nyomást. Az „agymenéssel” küzdenek, és úgy érzik, hogy Izrael az Ábrahámi Egyezményt követően bekerítette őket”.
„Úgy érzik, hogy a világ a ‘rosszfiúkkal’ azonosítja őket, és hogy nem sikerült mérsékelniük a róluk kialakult képet” – tette hozzá Yadlin.
Dan főigazgató kijelentette, hogy a vad demográfiai trendek megváltoztathatják, hogy az országok hogyan határozzák meg jóléti, foglalkoztatási, oktatási és egészségügyi válságpolitikáikat.
„Az államnak keményebben kell dolgoznia a nemzeti ellenálló képesség megerősítésén”
– magyarázta Victor Israel hírszerzési minisztériumi tisztviselő, aki részt vett a jelentés elkészítésében.
Elmondta, hogy az Egyesült Államok négyévente ad ki ilyen jelentést, a NATO, az Európai Unió, Szingapúr és az olyan nagyvállalatok, mint a RAND rendszeresen adnak ki ilyen jelentéseket, és hogy az izraeli hírszerzés sok ilyen jelentést követett nyomon.
A jelentés szerint Izrael számára nem lesz könnyű fenntartani a geopolitikai egyensúlyt az Egyesült Államokkal, Kínával és Oroszországgal való pozitív kapcsolatok között, mivel ezek a hatalmak a nyílt versengésből a nagyobb konfliktusok felé haladnak.
Sok szempontból hátrányt jelent Izrael számára az a várakozás, hogy ezek a tektonikus küzdelmek felváltják majd az olyan terrorcsoportok elleni háborút, mint az al-Kaida és az ISIS.
Jeruzsálem akkor virágzott, amikor a világ minden sarkából érkező országok tőle vártak ötleteket a terrorizmus elleni hatékony küzdelemre.
A konferencián kanadai védelmi és diplomáciai tisztviselők nagy küldöttsége, valamint az EU, Japán, Ausztrália, Dél-Korea és más európai országok nagykövetei is részt vettek.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.