Faith Asher, Budavár EMIH-es rabbija is részt vett pénteken azon a budapesti tudományos tanácskozáson, amelyen politikusok, hazai és nemzetközi szakértők, valamint egyházak képviselői értekeztek a családi élet biztonsága és a demográfia válság megoldásainak kérdéseiről.
A II. Párkapcsolati kultúra és demográfia című egésznapos konferenciáját azért hívták életre konzervatív gondolkodók és családsegítő intézmények, mert ezzel szerették volna felhívni a figyelmet arra, hogy szükséges a hagyományos családmodell erősítése, alapvető értékeinek tudományos és kulturális alapon történő megfogalmazása.
A tanácskozás egyik főszervezője, Csabai Tiborné a Családtudományi Szövetség elnöke köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy a demográfiai hanyatlás a családi élet válságának egyik tünete. A háború, a migráció és a gender-szemlélet szintén komoly veszélyeket rejtenek a hagyományos családi értékekre – adta meg az esemény egyik ideológiai alapvetését a rendezvény megnyitásakor Kollár Lajos, a Professzorok Batthyány Körének elnöke.
Konferenciájuk és küldetésük súlyát mutathatja, hogy az első szekció maga az igazságügyminiszter, Varga Judit beszédével indult.
A családi kapcsolatok életünk alapelemei. A nemzet, a társadalom és az állam fennmaradásának alapja ez a szövetség, amely a házasságra és a szülő-gyermek viszonyára épül. Így van ez az egyre terjedő individualizmus ellenére is – mondta a politikus, aki szerint „jelenleg világok harca közepén vagyunk” azzal, hogy a kormány a „progresszív és liberális erőkkel szemben” védi a hagyományos családok értékeit.
A nemzeti identitást alkotó alapvető építőkockákat, a hagyományos közösségeket, az egyházak képviselőit is támadják – vélte Varga, aki szerint ez azért is lehetséges, mert
a nemzet fennmaradásának az elsődleges alapja nem a bevándorlás, vagy a más kultúrákból származó emberek betelepítése, hanem a gyermekvállalás, a család, a „saját belső erőnkben való hit”.
A miniszter a párkapcsolat és a család intézményét érintő kihívások között külön szót emelt „a gyermekek fejlődését károsan befolyásoló lobbitevékenységekről” is, vagyis a gender/nemiség kérdésének jelenségéről. Hangsúlyozta: az ország kormánya védi a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát. Varga Judit mondandója végén arról is beszélt, hogy az elöregedő Európa jövőjét csakis a családok megerősítése és széleskörű támogatása jelentheti, ezért a kormány továbbra is kiáll a családok kiemelt támogatása mellett.
Ezt a gondolatot fejtette ki Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára is, aki felszólalásában arról beszélt, hogy céljuk olyan családpolitika gyakorlása, amelynek hatására minél több gyermek születhet Magyarországon. Hornung Ágnes úgy fogalmazott, hogy kiemelt feladatuknak tekintik azt is, hogy a szülők minőségi kapcsolatot alakíthassanak ki a család és a munka között. A szakpolitikus hozzátette: miközben a teljes népesség és benne a szülőképes korú nők aránya csökken, 2010 óta nőtt az élveszületések aránya.
A szakpolitikusok után következtek a meghívott egyházak képviselői: Faith Asher, az EMIH budavári közösségének fiatal rabbija a rendezvénynek otthont adó – egykori Hatvany (Deutsch) családhoz tartozó villából nemrég felújítás után kialakított — Aranybástya étterem és központban látványos prezentáció bemutatásával készült.
Faith Asher mondandójának alapja a tiszta és egyértelmű tórai bölcseleteken alapult, azonban szembetűnő volt, ahogy előadása illusztrációjának választott színes, fiatalos háttérképei mennyire magával ragadták a hallgatóságot.
Amíg Kocsis Fülöp, hajdúdorogi érsek, a görögkatolikus egyház püspöke egy ikon kivetített képmása alatt fogalmazta meg nézeteit arról, hogy „az ember Isten képmása, a család pedig a Szentháromságé”, vagy amíg Korányi András, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspök-helyettese és Marton Zsolt, a Magyar Katolikus Egyház Váci Egyházmegye püspöke, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Családügyi Bizottságának elnöke jegyzetek mögül értekezett a jól működő párkapcsolat lelki alapjaihoz szolgáló szempontrendszerekről, addig az EMIH képviseletében megjelent Faith rabbi egyetemistákat idéző, humoros, attraktív és gondolatokat is provokáló ábrákkal és kérdésekkel tarkította eszmefuttatását.
„Ne az influenszerektől, hírességektől vagy egyéb megmondó-emberektől várjuk kérdéseinkre a feleletet! Sokkal inkább forduljunk szent írásainkhoz, a mi esetünkben a Tórához”
— fogalmazott Faith rabbi, aki szerint az isteni gondviselés részeként minden embernek belső lelki szükséglete a szeretet, amelyet meghitten, közösségeinkben, és családjainkban lehet a legtermészetesebben megélni.
A rabbi hangsúlyozta, hogy bármerre is jár – legyen az iskolákban vagy más közösségekben — , számára fontos küldetés, hogy a fiatalokban egyértelműsítse: „Mindannyiunkban ott van az isteni-szikra”, hiszen a Mindenható saját képmására teremtette az embert. Ezt a gondolatát alátámasztandó egy kabalai példával, hozzátette: Isten emberteremtésének, a férfi és a nő megalkotásának történetét két tűzként is lehet értelmezni. Ádám és Éva, a két tűz kapcsolata nagyon is lehet áldásos – vélte a rabbi, aki szerint Istenre és a hitre lehet számítani akkor, amikor e két tűz közötti béke megteremtésére törekszünk.
A párkapcsolati krízisek egyik legfőbb oka abban rejlik, hogy egyszerűen a férfi és a nő is másképp lett megteremtve, de törekedni kell arra, hogy a szeretet jegyében, néha önfeladással, kompromisszumokkal és sok-sok türelemmel képesek legyünk a bocsánatkérésere és a másik fél kiengesztelésére – mondta előadása végéhez közeledve Faith Asher, aki hallgatóságához olyan fesztelenül – több humoros rabbis történetet is felidézve – beszélt, mintha a péntek esti kidus után a saját közösségével diskurált volna. Zárógondolatában a sikeres párkapcsolat egyik legfontosabb alapjának az érett döntéshozatalt, a felelősség felvállalását nevezte.
A rendezvény délutáni, koraesti részében egy pódiumbeszélgetés mellett további szakértőket — neveléskutatókat, családsegítő- és házasságfejlesztő szervezetek képviselőit és más konzervatív think-tank szervezetek tagjait – figyelhették a vendégek. Ott voltak a szervező Családtudományi Szövetség meghívására a Keresztény Neveléstudományi Kutatóműhely, a Szent István Intézet munkatársai is, vagy az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem rektora és az Apor Vilmos Katolikus Főiskola docense is.
A program kitalálói nem bízták a véletlenre, a külföldi szakemberek között is szinte csak a keresztény, jobboldali gondolkodásmód érvényesült: így lehetett video-konferencia módszerével részese a szakmai szeánsznak egy-egy képviselője a washingtoni Marriage and Religion Research Institute-nak vagy Catholic University of America és a Family Watch International intézményeinek.