A frankofón nyugat-afrikai fővárosokban a közelmúltban tartott tüntetéseken egy másik piros-fehér-kék csíkos zászló is megjelent: Oroszországé – írja az Axios.
Burkina Fasoban szeptember 30-i puccs játszódott le. A tüntetők megtámadták a francia nagykövetséget és egy francia kulturális központot, miközben az a hír járta, hogy Franciaország bújtatja a megbuktatott elnököt, valamint katonai beavatkozást tervez. A francia tisztviselők szerint ez mind dezinformáció volt, amely mögött Oroszországra állt.
Hasonló Franciaország-ellenes tüntetésekre és francia képviseletek elleni támadásokra került sor Maliban és Csádban is.
Tíz magas rangú francia tisztviselő, akik nem kívánták megnevezni magukat, tájékoztatták az Axios-t és két másik amerikai hírügynökséget Franciaország afrikai stratégiájáról.
Egy név folyamatosan felbukkant a tájékoztatáson: Jevgenyij Prigozsin orosz oligarcháé, aki Putyin szövetségese és a Wagner-csoport megalapítója, és állítólag online trollok seregét felügyeli.
A legutóbbi francia becslések szerint 2400 Wagner-zsoldos tartózkodik Afrikában, elsősorban Maliban és a Közép-afrikai Köztársaságban. Mindkét ország gyakorlatilag megszakította kapcsolatait Franciaországgal Oroszország javára.
Wagner – vegyes eredménnyel – felbukkant Líbiában, Madagaszkáron és Mozambikban is.
Franciaország a dekolonizáció után is sokáig meghatározó hatalom maradt Nyugat-Afrikában, de Oroszország befolyása az ukrajnai háború ellenére is növekedni látszik a térségben.
Francia tisztviselők úgy vélik, hogy Prigozsin és talán maga a Kreml finanszírozza a franciaellenes narratívákat terjesztő online kampányokat és helyi NGO-kat.
Moszkva régóta tagadja a Wagnerhez fűződő kapcsolatokat, bár az orosz állami média nemrégiben ünnepelte a csoport ukrajnai szerepvállalását.
A Kreml az elmúlt években az afrikai vezetőkkel való nyílt kapcsolatfelvételét is fokozta, Szergej Lavrov külügyminiszter többször is látogatást tett a kontinensen.
A francia fegyveres erők létrehoztak egy információs hadviselési egységet, amely az Oroszországból érkező „információs támadások” kiszűrésére és elhárítására összpontosít.
Ez része annak a stratégiának, amelynek célja, hogy „semlegesítsék Wagnert Afrikában” azáltal, hogy tudatosítják, hogy a zsoldoscsoport jelenléte nem biztonságot jelent, hanem „gyilkosságokat és kizsákmányolást”.
Franciaország az év elején azt állította, hogy meghiúsította a Wagner zsoldosok azon kísérletét, hogy Maliban ássanak egy tömegsírt, és azt a francia csapatokra kenjék.
„Nem Wagnerrel versenyzünk, hanem egy olyan orosz törekvéssel, amelynek célja Franciaország és a Nyugat kiűzése Afrikából”
– állítja az egyik francia tisztviselő.
„Nagyon elfoglaltak vagyunk”
– tette hozzá.
Az interneten terjedő franciaellenes érzelmek egy része a brutális gyarmati múltból merít. De egy magas rangú tisztviselő szerint leginkább a szélsőséges csoportok legyőzésének kudarca vezérli.
A francia csapatok augusztusban fejezték be kivonulásukat Maliból, miután kilenc évig harcoltak az ottani iszlamista lázadás ellen.
A 2020-as puccsal hatalomra került junta vezetője, Assimi Goïta kiszorította a franciákat Maliból, és a hírek szerint befogadta Wagnert, bár állítása szerint csak „orosz kiképzőkkel” érkeztek az országba.
A francia csapatok továbbra is Nigerből tevékenykednek. A múlt hónapban ott is voltak franciaellenes tüntetések, szintén orosz zászlókkal.
Emiatt a francia tisztviselők a katonai műveleteiket a radar alatt akarják tartani, és nagyobb figyelmet akarnak fordítani az általuk segélyezésre és fejlesztési projektekre költött több százmillió euróra.
„Wagner ezzel szemben profitot akar termelni, miközben a világ legszegényebb helyein veti meg a lábát”
– mondja egy francia tisztviselő.
„Oroszország nem Kína. Soha nem építettek hidat Afrikában”
– teszi hozzá az egy másik tisztviselő.