Mit is jelent pontosan a ros hásáná?

A Szent Nyelv elnevezéseiben semmi sem esetleges: már a nevet alkotó betűk is jelzik a megnevezett dolog legfontosabb vonásait. Az újév héber neve, ros hásáná, szó szerinti jelentése nem „az év kezdete”, hanem „az év feje”. Vagyis Újév napja úgy viszonyul az év többi napjához, mint a fej a többi testrészhez – olvasható a zsido.com-on.

A fej és a többi testrész viszonyának három szintjét ismerhetjük fel: (a) Az agy a test egészének, illetve egyes szerveinek működését irányítja. (b) Egyedül az agyban van valamennyi szerv életerejének központja, hiszen a test különböző szervei mind az agy egy-egy részéhez kapcsolódnak. (c) Az agy képessége a legnagyszerűbb emberi tulajdonság, a gondolkodás.

Ros hásáná napját e három fizikai funkció szellemi megfelelője jellemzi:

(a) Ros hásáná napján tesz fogadalmat a zsidó, hogy még inkább jeleskedik a Tóra egészének betartásában, hiszen az ezen a napon tett fogadalmak meghatározzák az Örökkévaló szolgálatát az egész elkövetkező évben.

(b) Ros hásáná napján veszi kezdetét a tesuvá tíz napja (amit általában „bűnbánat”-nak fordítanak, holott pontos fordítása „vissza­térés”). Mivel egyedül a tesuvá foglalja magába az összes micvát, ezért az őszinte tesuvá megbocsátást nyer a micvák betartásának korábbi hiányosságaiért.

(c) Végül ros hásáná talán legfontosabb jellemzője az ember és az Örökkévaló közötti teljes, lehető legnagyszerűbb kapcBölcseink szerint[1] ros hásáná napján az Örökkévaló arra kéri az embert, hogy „fogadj el Uralkodóul magad felett”, s ezért ros hásáná egyik vezérfonala az Örökkévaló uralmának elismerése. Ez köti össze az embert magával Istennel.

Boldog születésnapot, Ember!

A hétfő este kezdődő zsidó újév egyetemes üzenetet hordoz zsidók és nem-zsidók számára is. Megyeri A. Jonatán írása.

A kapcsolat három szintje

Ros hásáná e három eleme az Örökkévalóhoz fűződő kapcsolat három szintjéhez kötődik.

(a) Az első kapcsolatot a Tóra betartása jelenti. Mivel az Örökkévaló akarata a Tórában és a micvákban jelenik meg, a micvák betartása annyit jelent, mint hogy gondolatainkat, szavainkat és tetteinket Hozzá kapcsoljuk.

(b) Van azonban ennél alapvetőbb kapocs is. Igaz ugyan, hogy a micvák betartása köteléket hoz létre közöttünk és az Örökkévaló között, e kapcsolat azonban csak akkor jön létre, ha az egyén maga kívánja, hogy – Isten parancsainak betartása révén – kapcsolódjon az Örökkévalóhoz. A tesuvá azonban olyan kapcsot vesz igénybe, amely a micváktól függetlenül, állandóan létezik a zsidó és az Örökkévaló között.

Mindannyian kapcsolódunk az Örökkévalóhoz, ám ez az alapvető kapocs nem tetteinken alapul. Éppen ez a kapocs teszi lehetővé, hogy még az az ember is, aki a micvák elhanyagolása miatt képtelen más, erősebb kapcsolatot teremteni az Örökkévalóval, az is érezhesse úgy, hogy vissza akar térni Hozzá. Amikor tesuvát gyakorolva az Örökkévalóhoz fordulunk, ezt a megbonthatatlan kapcsot használjuk ki, ami ilyenkor érezhetővé válik.

(c) Ám az embert az Örökkévalóhoz fűző alapvető kapcsolat ellenére van távolság az ember és az Örökkévaló között. Éppen ennek a távolságnak az érzése az, ami felkelti vágyunkat, hogy tesuvát gyakoroljunk. A visszatéréssel, a micvák megtartásával csökkenthet­jük ezt a távolságot. Továbbá, amikor ros hásáná napján elfogadjuk az Örökkévalót Uralkodónknak, még közelebb kerülhetünk Hozzá.

A zsido.com cikkének folytatása az Örökkévaló uralmának elfogadásáról itt olvasható.

Orbán Viktor köszöntötte a magyar zsidó közösséget ros hásáná alkalmából

Vasárnap este kezdődik a zsidó újév. Ezen alkalomból Orbán Viktor köszöntőt küldött Köves Slomónak és a zsidó közösségnek.