Drámaian romlottak az életkörülmények Szíriában az elmúlt években, se kenyér, se áram, se remény nem maradt az embereknek – mondta el Ibrahím Alszabag ferences pap az APA osztrák hírügynökségnek.
A damaszkuszi kormány elleni szigorú szankciók, a koronavírus-világjárvány és a libanoni pénzügyi összeomlás hármas csapása után kitört az ukrajnai háború, melyben
„mindannak a megismétlődését láttuk, amit Szíriában átéltünk: amit gyors lerohanásnak gondoltak, hosszú háborúvá változott”
– mondta az atya, aki a Szent Ferenc plébániát vezeti Aleppóban, ahol a háború 12 éve után különlegesen nehézzé vált az élet. A hajdan észak-szíriai gazdasági központból mára „kisváros, falu” maradt.
„Naponta két órán át van áram, télen nem volt fűtőolaj, embertelenek az életfeltételek”
– magyarázta.
Az ukrajnai háború hatásait Szíriában közvetlenül lehet érezni, az ukrán gabonaimport kiesése „még több éhezést, még több szenvedést hozott” Ibrahím Alszabag szerint.
2016 végén Aleppót elhagyták az utolsó felkelők, a lakosság 75 százaléka meghalt vagy kitelepítették őket, a városnak csak a romjai maradtak, ám még mindig volt remény. Az atya szavai szerint azóta romlott a humanitárius helyzet, a gazdaság padlóra került, rengetegen élnek a szegénységi küszöb alatt. Az infláció és az emelkedő árak tetézik a bajt. A ferencesek ingyenkonyhával segítenek a város legszegényebbjein és a betegeken. A kórházak és az egészségügyi ellátás is hatalmas károkat szenvedett, a korábban ingyenes ellátás ma már fizetős, amit rengetegen nem engedhetnek meg maguknak az atya szavai szerint.
A ferences atya nem látja, hogyan javulhatnának a dolgok.
„A fiatalok kivándorolnak, az öregek feladják”
– mutatott rá.
„Elveszítjük azokat, akikkel együtt a jövőt kellene építenünk”
– tette hozzá.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.