A királynő gyászszertartását a Westminster- apátságban tartották, abban az épületben, ahol a királynőt férjhez ment és ahol megkoronázták – olvasható a BBC oldalán.
A canterburyi érsek prédikációjában azt mondta, hogy a néhai királynő 70 éves uralkodása alatt „rengeteg életet érintett meg”.
Több száz méltóság volt jelen, köztük a királynő korábbi miniszterelnökei, valamint Biden amerikai és Macron francia elnök is, valamint az utolsó európai királyi családok tagjai, akik közül többen Erzsébet távoli rokonai Viktória királynőn keresztül.
A királynő „élethosszig tartó kötelességtudatáról” emlékeztek meg a Westminster-apátságban tartott állami gyászszertartásán.
A Westminster dékánja, aki a szertartást vezette, háláját fejezte ki a 2000 fős gyülekezetnek, köztük a világ vezetőinek és a királyi családtagoknak.
III. Károly király komor menetet vezetett édesanyja koporsója mögött a Westminster Hallból az apátságba.
Az apátsági szertartás végéhez közeledve elhangzott az Utolsó üzenet – ugyanazok a zenészek játszották, akik az edinburghi herceg temetésén is -, mielőtt a nemzet kétperces csendre megállt.
Ezután egy dudás játszott egy hagyományos siratót, majd a király némán állt, miközben elénekelték a nemzeti himnuszt.
A királynő koporsójának tetején egy kézzel írt kártyán ez áll: „Szeretettel és odaadó emlékezéssel. Charles R”.
A dékán, David Hoyle nagytiszteletű úr azzal kezdte a szertartást, hogy a királynő „királynőként és a Nemzetközösség vezetőjeként annyi éven át tartó magas hivatás iránti rendíthetetlen elkötelezettségéről” beszélt.
„Csodálattal emlékezünk meg az egész életen át tartó kötelességtudatáról és a népe iránti elkötelezettségéről”
– mondta.
A gyülekezet elénekelte a Az Úr az én pásztorom című himnuszt (amely a 23. zsoltár alapján van írva) amelyet a királynő és a néhai edinburghi herceg esküvőjén énekeltek, amelyet szintén az apátságban tartottak.
A királynő koporsóját később Windsorba vitték, hogy a férje mellett helyezzék örök nyugalomra. A windsori szertartást szűkebb körben tartották.
Erzsébet királynő koporsóját leeresztették a királyi sírboltba a Szent György-kápolnában, a windsori kastély területén.
A búcsúztatás során a királynő koporsójáról levették a koronaékszereket, és ünnepélyesen kettétörték a hivatali pálcát.