„Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság vezetője és Iszmail Haníje, a Hamász vezetője hat év után először találkozott ezen a héten Algériában, amikor a palesztin arabok vezetéséért küzdő két főszereplő nem használta ki az alkalmat arra, hogy elítélje a Jordánia, Gáza és Ciszjordánia egyesítésére irányuló szaúd-arábiai javaslatot” – kezdi David Singer az Arutz 7 oldalán.
Singer egy korábbi cikkében már felvázolta, hogy a szaúdi-terv Jordániához csatolná a palesztin arabok által lakott területeket.
A szerző felsorolja, hogy mik azok a részek a szaúdi javaslatban, amit normális esetben a Palesztin Hatóság és a Hamász is egyenesen elítélt és elutasított volna:
- Izrael valóság, amelyet, ha vonakodva is, de el kell fogadnia az araboknak
- A hatalom írja a történelmet – és a palesztinai araboknak meg kell békélniük ezzel a fájdalmas valósággal, és tovább kell lépniük anélkül, hogy hamis remények és illúziók tartanák őket vissza.
- A visszatérés” illúziója egyes arab rezsimek érdekeit szolgálta, mivel jó ürügyet adott nekik arra, hogy elkerüljék a palesztinai arab menekültek állampolgárként való integrációját, különösen Libanonban és még Jordániában is, ahol több millió jogfosztott, egykor palesztinai arab él a táborokban. Ezek a rezsimek attól tartottak, hogy ezek a menekültek-polgárok megváltoztatnák demográfiai összetételüket és veszélyeztetnék uralkodó rendjüket. Következésképpen azt a kifogást hozták fel, hogy mivel a palesztinai arabok végül visszatérnek „Palesztinába”, az állampolgárság megadása technikailag aláásná „visszatérési jogukat”, és ezért meg kell tagadni tőlük az állampolgárságot.
- A palesztinai arab problémát ma csak úgy lehet megoldani, ha újrafogalmazzák. Az emberek számára nem annyira az ősi föld tulajdonjogának kellene a kérdésnek lennie, hanem sokkal inkább annak a kritikus szükségletnek, hogy jogi identitással rendelkezzenek egy világszerte elismert állampolgársággal, amely lehetővé teszi az ember számára, hogy a modern világban tevékenykedjen.
„Ami valóban elképesztőnek tűnik, hogy az ilyen vádak, amelyek kihúzzák a szőnyeget a PLO és a Hamász alól, említés és ellenvetés nélkül hagyhatták, hogy Abbász és Haníje Algériában megemlítse és megcáfolja őket. A hallgatásuk valóban érezhető volt, és – kifejezett cáfolat hiányában úgy értelmezhető, hogy a Palesztin Hatóság és a Hamász elfogadja a szaúdi utat”
– állítja Singer.
Az új állam paraméterei
A terv a cikk szerint azt tartalmazná, hogy a Jordán folyótól nyugatra és a Gázai övezetben demilitarizálnák, és hasonló parlamenti és kormányzati rendszert fogadnának el, mint amilyet Jordánia alkalmazott, amikor 1950 és 1967 között megszállta Ciszjordániát. A Palesztin Hatóság és a Hamász Izrael megsemmisítésére felszólító alapdokumentumának visszavonása és szervezeteik lefegyverzése nemzetközi felügyelet mellett.
A terv létrehozna egy békeszerződést Izraellel az 1994-es izraeli-jordániai békeszerződés helyébe lépő új békeszerződés.
Az újonnan létrehozott állam minden állampolgára közös állampolgárságot és szabad mozgást élvezne a királyságon belül. A Jordániában, Ciszjordániában, Gázában és a szomszédos arab államokban lévő menekülttáborok bezárása és az ott lakóknak az új entitás vagy más befogadó arab államok állampolgárságának felajánlása.
„Abbász és Haníje hallgatása valóban katalizátora lehet a Jordánia és Izrael közötti tárgyalások megkezdésének, hogy a Palesztin Hásimita Királyság valósággá váljon” – zárja a cikk.
Fotó: Twitter
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.