Teljes gőzzel beizzítják a holland szénerőműveket

A holland kabinet azt tervezi, hogy az elkövetkező időszakban teljes kapacitással használja a széntüzelésű erőműveket, hogy a következő télen elegendő gáz maradjon az otthonok fűtésére.

A döntést annak ellenére hozták meg, hogy lehetőség van a Groningen tartomány alatti gáz felhasználására. Ezeket a mezőket jelenleg leállítják az ebből eredő földrengések miatt.

A holland döntés, amely ellentétes a hivatalos kormányzati politikával, egy nappal azután született, hogy Németország közölte, hogy ő is beindítja a széntüzelésű erőműveket, hogy megőrizze a központi fűtésre szánt gázkészleteket.

Beiizzítaná a szénerőműveket a zöldpárti alkancellár

Kiszivárgott a német gazdasági minisztérium egyik elemzése.

Ezt a döntést az orosz Gazprom gázipari óriás múlt heti bejelentése váltotta ki, amely szerint technikai okokból csökkenti az Északi Áramlat 1 gázvezetéken keresztül történő szállítást.

Bár jelenleg nincs akut gázhiány, a lépést azért kell megtenni, hogy elegendő gáz álljon rendelkezésre a télre

– mondta Rob Jetten éghajlatvédelmi miniszter hétfőn késő délután egy sajtótájékoztatón.

„Ha nem lennének különleges idők, akkor ezt soha nem tennénk meg”

– mondta.

‘Ez egy fontos lépés az ellátás biztonságának biztosítása érdekében’.

A gáztárolók kapacitása jelenleg 45-55% között van.

A széntüzelésű erőművek kapacitását jelenleg 35%-ra korlátozzák a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében. Jetten szerint most dolgoznak ki intézkedéseket ennek ellensúlyozására. Hollandiának négy széntüzelésű erőműve van, és 2030-ig mindegyiknek át kell állnia nem fosszilis energiaforrásokra.

Már jövőre Egyiptomban cseppfolyósított izraeli gázzal akarnak fűteni Európában

Az Európai Unióba szállítandó izraeli és egyiptomi földgáz mennyiségének növeléséről állapodott meg szerdán Izrael, Egyiptom és az Európai Unió küldöttsége Kairóban.

A nagy gázfelhasználók pénzügyi ösztönzést kaphatnak majd arra, hogy kevesebb gázt használjanak, és a szeptemberi költségvetésben további intézkedéseket jelentenek be – mondta Jetten. Ezek között szerepelne az alacsony jövedelmű háztartásoknak nyújtott extra segítség is.

A finanszírozás egy része a szénerőművek tulajdonosainak a termelés leállításakor fizetett kártérítésekből származó megtakarításokból származna.

Jetten addig is arra szólította fel az embereket, hogy tegyenek meg mindent a gázfogyasztás visszaszorítása érdekében.

Lehet, hogy furcsa dolog nyáron ezt kérni, de minden köbméter gáz számít

– mondta.

„Tehát zuhanyozzanak rövidebb ideig, és növeljék lakásuk szigetelését, hogy télen kevesebb gázt használjanak.

Jetten szerint a Groningenből származó több gáz felhasználása csak a legvégső esetben lenne megoldás.

Hans Vijlbrief bányászati miniszter azt mondta, hogy továbbra is azt tervezi, hogy 2023-ban vagy 2024-ben hivatalosan bezárják a groningeni mezők működését, de addig is mind a 11 mezőt nyitva tartják vészhelyzet esetén.

A groningeni gázt nem lehet biztonságosan felhasználni

– mondta.

A bányafelügyelet ezt világosan megmondta. Csak akkor lehet használni, ha a közbiztonság veszélyben van.’

Oroszország azzal fenyegetőzött, hogy leállítja a gázszállításokat azoknak az országoknak, amelyek nem hajlandók rubelben fizetni, és a múlt hónapban a Gazprom közölte, hogy a fizetési vita miatt nem szállít többé a holland GasTerra kereskedelmi óriásnak.

Oroszország megduplázta olaj- és gázbevételeit a háború kezdete óta

Az ország két hónap alatt mintegy 62 milliárd euróhoz jut az olaj-, gáz- és szénexportból, a legnagyobb importőr Németország.