Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította azokat a javaslatokat, hogy Ukrajna engedjen területeket és tegyen engedményeket az Oroszországgal vívott háború befejezése érdekében, és az ötletet a náci Németország 1938-as megbékítésére tett kísérletekhez hasonlította.
Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a héten a davosi Világgazdasági Fórumon azt javasolta, hogy Ukrajna hagyja, hogy Oroszország megtartsa a Krímet, amelyet 2014-ben annektált – írja a Telegraph.
A New York Times szerkesztősége pedig május 19-én azt írta, hogy a tárgyalásos béke érdekében Kijevnek talán nehéz döntéseket kell hoznia, tekintettel arra, hogy a döntő katonai győzelem nem reális.
„Úgy tűnik, hogy Kissinger naptára nem 2022, hanem 1938, és azt hitte, hogy nem Davosban, hanem az akkori Münchenben beszél a közönséghez”
– mondta Zelenszkij szerdai esti videóbeszédében.
„Talán a The New York Times 1938-ban is valami hasonlót írt. De most hadd emlékeztessem önöket, hogy 2022 van.”
„Azok, akik azt tanácsolják Ukrajnának, hogy adjon valamit Oroszországnak, ezek a „nagy geopolitikai figurák”, soha nem látják az egyszerű embereket, az egyszerű ukránokat, a milliókat, akik azon a területen élnek, amelyet egy illuzórikus békéért cserébe javasolnak”.
Az ukrán elnök szerdán felszólalt a davosi Világgazdasági Fórumon, ahol azt mondta Oroszoroszágnak vissza kell vonulnia a háború előtti vonalak mögé.
Oroszországnak vissza kell vonulnia a háború előtti vonalakig a tárgyalások megkezdéséhez – jelentette ki szerdán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a davosi Világgazdasági Fórumon videóösszeköttetésen keresztül felszólalva.
Szakértők szerint ez olyan feltétel, amelybe Moszkva aligha fog belemenni a közeljövőben tekintettel arra, hogy jelenleg Ukrajna keleti régióira összpontosítja erőit.
Mindazonáltal Zelenszkij ismételten készségét fejezte ki a közvetlen tárgyalásokra Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Egyben hangsúlyozta: Oroszországnak is egyértelművé kell tennie, hogy kész „a véres háborútól elmozdulni a diplomácia felé”.
„Ez lehetséges, ha Oroszország legalább valamit felmutat. Ez alatt azt értem, hogy visszavonja csapatait oda, ahol február 24. előtt voltak”, amikor az Ukrajna elleni invázió elkezdődött – mondta.
MTI/AP/Ukrán elnöki sajtóhivatal