A majomhimlő megbetegedéseket megerősítettek az Egyesült Királyságban, Portugáliában, Svédországban, Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban, Belgiumban, az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában – írja a Politico.
A majomhimlő általában Afrikában terjed, és a tengerentúlon észlelt utazásokhoz köthető egyedi esetek alkalmanként előfordulnak.
Az EU járványvédelmi ügynöksége szerint azonban a közelmúltban Európában előfordult esetek a jelek szerint most először terjedtek el emberről emberre, anélkül, hogy közvetlen kapcsolat lett volna Afrikával. Ráadásul számos ország egészségügyi hatóságai megjegyezték, hogy a terjedés a jelek szerint a meleg vagy biszexuális férfiak körében koncentrálódik.
Mi az a majomhimlő?
A majomhimlő a bárányhimlővel azonos családba tartozó vírus által okozott betegség.
A majomhimlő tünetei jellemzően lázzal, izomfájdalommal, duzzadt nyirokcsomókkal és fejfájással kezdődnek. Jellemzően a láz kezdete után egy-három napon belül egy jellegzetes, dudoros kiütés kezd kialakulni – gyakran az arcon kezdődik -, és terjed, beleértve a kezeket és a lábakat is.
A majomhimlő azonban kevésbé halálos, mint a bárányhimlő. A nyugat-afrikai típus, amelyet a tudósok Európában kimutattak, halálozási aránya alig kevesebb mint 4 százalék. Eddig nem jelentettek halálesetet a közelmúltban kitört európai járványban, de a majomhimlő napokra ágyhoz kötheti a betegeket. A betegség általában két-négy hétig tart.
Hol vannak az esetek?
Ebben a legutóbbi járványban az Egyesült Királyság volt az első ország, ahol május 6-án észlelték a majomhimlő esetét. Azóta összesen kilenc embernél találták meg a betegséget az országban.
Az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Hivatala szerint ezek az esetek többnyire meleg vagy biszexuális férfiak körében fordultak elő.
A vírust Európában máshol is megtalálták. Portugália 14 majomhimlős esetet jelentett, Spanyolország pedig 30 esetet erősített meg. Eközben Olaszországban három, Belgiumban két, Svédországban pedig egy megerősített esetet regisztráltak eddig.
A kanadai közegészségügyi hivatal két esetet erősített meg az országban. Az Egyesült Államokból is jelentettek egy esetet, a férfi nemrég Kanadába utazott, míg más lehetséges eseteket is figyelemmel kísérnek. Míg Ausztrália egy megerősített és egy gyanús esetről számolt be.
Mit mondanak a szakértők?
Marion Koopmans virológus aggodalmát az adja, hogy a majomhimlős eseteket több különböző országban észlelték, tekintettel arra, hogy a majomhimlő általában nem túl fertőző. Koopmans, az Erasmus MC virológiai tanszékének vezetője csütörtökön tweetelt, hogy a járvány „kezd aggasztóvá válni”.
Azt mondta, hogy a múltban az alkalmanként behozott esetek általában nem terjedtek tovább. „Ebben a helyzetben új eseteket észleltek különböző országokban” – mondta. „Ez nagyon szokatlan”.
Koopmans szerint elképzelhető, hogy a majomhimlő fertőzőképesebbé vált, és „sürgős szükség van” további információkra.
Michael Head, a Southamptoni Egyetem globális egészségüggyel foglalkozó tudományos főmunkatársa elmondta:
„Lehet, hogy a pandémiát követő környezetben nagyobb figyelmet kellene fordítanunk a Lassa, a majomhimlő, az Ebola és más ritka, de súlyos kórokozók helyi és globális következményeinek megértésére” – mondta.
Az ECDC arra kéri a közegészségügyi csoportokat, hogy hívják fel a figyelmet a majomhimlőre a férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő, több szexuális partnerrel rendelkező vagy alkalmi szexet folytató férfiak között.
Azokban az országokban, ahol rendelkezésre áll himlő elleni vakcina, az ECDC a kockázat-haszon mérlegelés után javasolja a nagy kockázatú közeli kapcsolatok beoltásának megfontolását.