Ferenc pápa a Corriere della Sera című olasz lapnak adott interjújában beszélt az orosz-ukrán háborúról.
A beszélgetésben felmerült, hogy azok, akiknek fontos a béke, azzal a nagy dilemmával szembesülnek, hogy a nyugati országok fegyverekkel látják el az ukrán ellenállást. Ez egy olyan kérdés, amelyben nem mindenki ért egyet, amely megosztja a katolikus és a pacifista világot.
A pápa kitért a határozott állásfoglalás elől:
„Nem tudom, hogyan válaszoljak, túl messze vagyok, arra a kérdésre, hogy helyes-e az ukránok ellátása fegyverekkel”
„Ezért vívnak háborúkat: hogy kipróbálják a fegyvereket. Ez történt a második világháború előtti spanyol polgárháborúban is. A fegyverkereskedelem botrányos, és kevesen küzdenek ellene. Két vagy három évvel ezelőtt egy hajó érkezett Genovába fegyverekkel megrakodva, amelyeket egy nagy teherhajóra akartak átrakni, hogy Jemenbe szállítsák. A kikötői dolgozók ezt nem akarták megtenni. Azt mondták: gondoljunk a jemeni gyerekekre. Apróság, de szép gesztus. Sok ilyen kellene, hogy legyen.”
Az interjúban emlékeztetett a magyar miniszterelnökkel folytatott áprilisi megbeszélésére is:
„Orbán Viktor, amikor találkoztam vele, azt mondta nekem, hogy az oroszok azt tervezik, hogy május 9-én mindennek vége lesz. Remélem, hogy ez így van, mert ez magyarázatot adhat az eszkaláció sebességére is ezekben a napokban.
Mert most már nem csak a Donbászról van szó, hanem a Krímről, Odesszáról, a fekete-tengeri kikötők elvételéről Ukrajnától, mindenről.
Pesszimista vagyok, de minden lehetséges gesztust meg kell tennünk a háború megállítása érdekében.”
Ferenc pápa kizártnak tartja, hogy Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje képes lehet meggyőzni a Kreml vezetőjét, hogy fejezze be a háborút.
„40 percig beszéltem Kirillel a zoom segítségével. Az első húsz percben felolvasta nekem a háború összes indoklását. Hallgattam, és azt mondtam: nem értek ebből semmit. Testvérem, mi nem állami papok vagyunk, nem használhatjuk a politika nyelvét, csak Jézusét.
Isten ugyanannak a szent népének vagyunk a pásztorai. Ezért kell keresnünk a béke útjait, és megállítani a fegyverek tüzét. A pátriárka nem válhat Putyin ministránsává.
Június 14-ére Jeruzsálembe volt vele megbeszélve egy találkozó. Ez lett volna a második személyes találkozásunk, semmi köze a háborúhoz.
De végül egyetértettünk, hogy hagyjuk ki ezt a találkozót, mivel félreérthető üzenete lehet”.