Brit sajtóértesülések szerint a SAS-egység tagjai Kijevben mutatták meg az ukránoknak, hogyan kell használni a páncéltörő rakétákat.
Két ukrán zászlóalj tisztjei elmondták, hogy a brit különleges erők az elmúlt két hétben látogatást tettek náluk, hogy gyorstalpaló tanfolyamot tartsanak az Egyesült Királyság által szállított fegyverek kezeléséről.
Korábban a katonák YouTube-videókat nézve tanulták meg a használatukat.
Nagy-Britannia először a Krím 2014-es megszállása után küldött katonai kiképzőket Ukrajnába, de közölte, hogy februárban kivonta erőit az országból, hogy elkerülje az Oroszországgal való közvetlen összeütközés lehetőségét, és a NATO-t ne rángassák bele a háborúba.
Jurij Myronyenko százados, akinek zászlóalja a Kijev északi külvárosában lévő Obolonban állomásozik, azonban azt mondta a The Timesnak, hogy a kiképzés újraindult, és hogy ez elengedhetetlen az újonnan toborzott katonák és a visszatérő veteránok számára, akiknek nincs tapasztalatuk a páncéltörő rakétákkal.
„Hatalmas katonai segítséget kaptunk Nagy-Britanniától”
– mondta.
„De azok az emberek, akik tudták, hogyan kell használni az NLAW-okat, máshol voltak, így a YouTube-on kellett magunkat tanítanunk”
– folytatta.
„Ezután jó kiképzést kaptunk. Brit tisztek voltak itt két hete az egységünkben, és nagyon jól kiképeztek minket. Voltak sikereink, és most már van önbizalmunk”
– magyarázta.
Az állításokat az ukrán különleges erők egyik parancsnoka is megerősítette, aki a lapnak elmondta, hogy a 112. zászlóalj is, amelyhez az ő egysége tartozik, a múlt héten kiképzésen vett részt.
„Jó fiúk voltak a britek”
– mondta egy másik parancsnok, akit „Medve” becenévre kereszteltek.
„Meghívtak minket, hogy látogassuk meg őket, ha vége a háborúnak”.
A brit hadsereg veteránjainak tucatjai utaztak Ukrajnába harcolni.
Az ukrán parancsnokok azonban ragaszkodtak ahhoz, hogy ezek a brit különleges erőknél aktív szolgálatot teljesítő katonák voltak, akik kiképzés céljából voltak ott.
A védelmi minisztérium nem volt hajlandó megerősíteni az ukrán parancsnokok beszámolóját, arra hivatkozva, hogy a különleges műveletekről régóta nem nyilatkoznak.
Nagy-Britannia a konfliktus kezdete óta 450 millió font értékben küldött fegyvereket, valamint 400 millió font gazdasági és humanitárius támogatást Ukrajnának.