Aki a keresztény cionista mozgalom előfutára volt – 90 éve született Johnny Cash

Shalom Goldman professzor meggyőzően érvel amellett, hogy Johnny Cash az amerikai keresztény cionista mozgalom előfutára volt – írja a The Jerusalem Post.

Jóval azelőtt, hogy a mai keresztény cionista mozgalom az Izrael amerikai támogatásának bástyájává vált volna, ott volt a „Man in Black”.

Johnny Cash, az amerikai country nagyja, akinek karrierje hat évtizedet ölelt fel. Ez idő alatt Cash végig szenvedélyesen szerette Izraelt.

A 2003-ban, 71 éves korában elhunyt, hívő keresztény Cash 1966 és az 1990-es évek közepe között ötször látogatott el az országba feleségével, June Carter Cash-szel és gyermekeikkel együtt.

Nem csak a lépteivel bizonyította az országhoz való kötődését – komplett albumokat vett fel a Szentföldről szóló inspiráló himnuszokból, és filmeket készített a bibliai helyszíneken tett utazásairól.

Cash Izraelhez fűződő kapcsolatai régóta lenyűgözték Shalom Goldmant, a Duke Egyetem vallásprofesszorát. Goldman elmélete szerint Cash az amerikai keresztények Izrael iránti lelkesedését szimbolizálta.

„Cash legalább egy évtizedig keresztény cionista volt, mielőtt a keresztény jobboldal a hetvenes évek végén politikai hatalomra került volna”

– mondta Goldman.

„Akadémiai szinten meg akartam őt különböztetni az evangéliumi keresztény cionistáktól, bár sok kapcsolata volt az evangéliumiakkal. De a politikája nem volt olyan, mint például Jerry Falwellé vagy Pat Robertsoné. Többnyire énekelt, és nem tett politikai nyilatkozatokat. Izrael iránti személyes lelkesedése tükröződött a látogatásaiban”.

Goldman kifejtette, hogy bár a mai virágzó izraeli-keresztény szövetség – amelynek keretében keresztény cionisták milliói látogatják és támogatják az országot, és az amerikai zsidóság mellett egy második frontot képviselnek az izraeli érdekekért folytatott harcban Washingtonban – közel sem volt ilyen fejlett az 1960-as és 70-es években. David Ben-Gurion korán megértette az Izraelnek nyújtott keresztény támogatás fontosságát, amikor 1971-ben Jeruzsálemben szponzorálta a Pünkösdi Világkonferenciát.

A kormány, felismerve, hogy Cash PR-értékkel bírhat az ország számára, támogatta azt is, hogy 1971-ben családjával és nagy kíséretével ideutazzon, hogy leforgassa az Evangéliumi út című filmet.

Bár a film eredetileg nem volt sikeres, mára kultikussá vált, és Goldman szerint Cash az egyik legértékesebb alkotásának tartotta.

„Második életrajzában Cash arról írt, hogy ő és June nászútra jöttek erre az útra”

– mondta Goldman.

Far Side Banks Of Jordan – Johnny Cash & June Carter Cash (with lyrics)

A little slideshow with pictures of June Carter Cash & Johnny Cash to the beautiful song „Far Side Banks Of Jordan”. It’s one of my favorite songs – so full …

„Volt egy álma [Junenak], amelyben Johnny a Galileai-tónál prédikált a tömegeknek, és az volt a szándéka, hogy ezt a valóságban is lássa. Így aztán az ‘Evangéliumi út’ című filmhez újra eljátszották ezt a jelenetet. A film visszavillan a feketébe öltözött narrátor és az ókori Izrael jelenetei között. Nagy sikert aratott az evangéliumiak körében.”

Cash nagy slágerei – a „Ring of Fire”-től és az „I Walk The Line”-tól a „Big River”-ig és az „A Boy Named Sue”-ig – milliók számára ismertté tehették, de a rosszfiús, rockabilly imázs mellett, amelyet az I Walk The Line (A nyughatatlan) című életrajzi filmben Joacquin Phoenix alakítása még tovább erősített, Cashnek volt egy másik oldala is, amely a himnuszokra és a spirituális hangzásokra összpontosított.

„Johnny egyszer azt mondta, hogy az általa készített 200 album közül a My Mother’s Hymnbook volt a kedvence, egy dalgyűjtemény, amely azon az énekeskönyvön alapul, amelyet édesanyja adott neki a templomából 1954-ben”

– mondta Goldman.

„A dalok címei között szerepel a ‘Crossing Jordan’ és a ‘Coming to the Promised Land’. Johnny édesanyja számára ezek a mondatok metaforák voltak, de Johnny Cash számára egy valósághoz kapcsolódtak, és kapcsolódnak ahhoz az egész kérdéshez, hogy mit jelent Izrael és Sion az amerikai kereszténységben”

– folytatta Goldman.

„Van egy mesés fotó róla a nyugati falnál – a fekete ruhás férfi a Siratófalnál.”

Cash a Siratófalnál.

Goldman elmondta, hogy az 1960-as évek óta rajong Cash zenéjéért, és 1969-ben Izraelben élt, amikor Cash megérkezett, hogy felvegye The Holy Land című gospelalbumát.

„Azon az albumon keresztül jöttem rá, hogy milyen erős volt a kötődése Izraelhez”

– mondta Goldman.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Johnny Cash ötven évvel ezelőtti izraeli látogatásáról kerültek elő fotók

Cash élete során ötször látogatott el Izraelbe.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.