Ben Wallace brit védelmi miniszter az Ukrajna elleni orosz invázió megakadályozására irányuló nyugati erőfeszítéseket a náci Németországgal kötött 1938-as sikertelen megállapodáshoz hasonlította.
Wallace a Sunday Timesnak azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „bármikor” Ukrajnába küldheti tömegesen a csapatait, és arra is tett utalást, hogy egyes nyugati országok nem elég keményen lépnek fel Moszkvával szemben – írja a The Times of Israel.
„Lehet, hogy Putyin csak leállítja a tankjait, és mindannyian hazamegyünk, de a nyugatiak közül néhányan München szagát érzik a levegőben”
– mondta Wallace.
Az 1938-as müncheni megállapodás a náci Németországnak Csehszlovákia egy részét adta át, és ezzel próbálta megakadályozni a nagyobb európai konfliktus kialakulását.
A nyugati vezetők ide-oda ingáznak Moszkvába annak reményében, hogy rávehetik Putyint csapatai leállítására.
„Az aggasztó az, hogy a hatalmas mennyiségű fokozott diplomáciai tevékenység ellenére a [orosz] hadsereg felvonulása folytatódott. Nem szünetel, hanem folytatódik”
– mondta Wallace.
Wallace konzervatív képviselőtársát, Brandon Lewist a müncheni összehasonlításról kérdezték a vasárnap reggel a brit televízióban. Lewis szerint nem a nácikkal való asszociáció a lényeg.
„Wallace a második világháborút megelőző diplomáciai kísérletek és a mostani diplomáciai kísérleteket hasonlította össze”
– mondta Lewis a Sky Newsnak.