„Politikailag inkorrekt beszélgetések Izraelről” alcímmel indított hiánypótló podcastot lapunk két szerzője: Amichay Mihály Éva újságíró és Robert C. Castel Izraelben élő biztonságpolitikai szakértő.
A köztudatban Izrael megalapítása és túlélése a harctereken dőlt el.
Kevésbé ismert tény, hogy Izraelnek még a Függetlenségi Háború (1948) előtt meg kellett nyernie egy sor csatát egy másik ellenség, a klímaváltozás ellen. Egy olyan klímaváltozásról van itt szó, ami sokkal drasztikusabb volt és sokkal rövidebb időn belül zajlott le, mint amivel a globális felmelegedéssel foglalkozó legriasztóbb forgatókönyvek fenyegetnek.
Izrael sikerei ezen a téren számos tanulsággal szolgálhatnak a többi ország számára.
- 1. Hogyan sikerült Izraelnek megküzdenie úgy az időszakos aszályokkal, mint a szisztematikus vízhiánnyal és stabil ivóvíz-exportőrré válnia, miközben lakossága a tízszeresére növekedett?
- 2. Hogyan sikerült Izraelnek megállítania az elsivatagosodást és visszatolnia a sivatag határát száz kilométerrel délebbre? Hogyan lehetséges az, hogy Izraelben ma tízszer annyi erdő van, mint száz évvel ezelőtt volt?
- 3. Hogyan sikerült Izraelnek kialakítania egy innovatív mezőgazdaságot a félsivatagos és sivatagos környezetben, és hogyan vált haladó mezőgazdasági termék-exportőrré?
- 4. Hogyan vált a szennyvíz környezeti veszélyforrásból egy igen fontos gazdasági erőforrássá, amin Izrael mezőgazdaságának kétharmada alapul?
- 5. Erdőtüzek, árvizek és egyéb természeti katasztrófák:
Hogyan tanultunk a múlt hibáiból és hogyan alakítottuk át az ország katasztrófavédelmét? - 6. A globális folyamatok lokális válságokat generálnak.
Az izraeli válasz ezekre a válságokra: Innováció és Adaptáció.
Az izraeli válasz a globális folyamatokra: Innováció-átadás és Tapasztalatcsere.
A podcast korábbi epizódjai itt hallgathatók meg.
Amichay Mihály Éva cikkei itt, Robert C. Castel írásai pedig itt olvashatók a Neokohnon.