10 milliárd dollárért cserébe folytatnák a bécsi tárgyalásokat az irániak

Irán a vitatott célú atomprogramja miatt zárolt külföldi bankszámlái egy részének a felszabadítását kérte az Egyesült Államoktól.

„Ha az amerikaiak tényleg komolyan gondolják, és szándékaik jók, akkor legalább 10 milliárd dollárt felszabadíthatnának Irán külföldön zárolt bankszámláin”

– mondta Huszein Amírabdollahjan iráni külügyminiszter vasárnap az iráni állami televízióban.

Szavai szerint Iránnak szándékában áll folytatni az atomprogramról szóló tárgyalásokat, de csak akkor, ha meghatározzák a célokat, és az egyeztetések „nem csak a kávézásról szólnak”.

Irán 2015-ben megállapodást kötött a vele tárgyaló hatokkal – az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Kínával, Németországgal, Franciaországgal és Nagy-Britanniával – arról, hogy az iszlám köztársaság korlátozza atomprogramját a szankciók feloldásáért cserébe. A megállapodást Donald Trump amerikai elnök 2018-ban felmondta, és újra életbe léptek az iráni gazdaságot gúzsba kötő szankciók, többek között a külföldi számlák zárolása.

Idén áprilisban újraindultak az egyeztetések, de ezek a júniusi iráni elnökválasztás után félbeszakadtak.

Huszein Amírabdollahjan megjegyezte: Joe Biden amerikai elnök most a gyakorlatban is bizonyíthatja, amit hangoztatott, hogy ő más, mint elődje, Trump.

Az iráni külügyminiszter azt is elmondta, hogy ha újraindulnak a hatokkal a tárgyalások Bécsben, akkor azokon a nemrég kinevezett első külügyminiszter-helyettes, Ali Bageri fogja vezetni az iráni küldöttséget. Bagerit az elemzők a keményvonalasok közé sorolják; a diplomata az elmúlt években több alkalommal élesen bírálta a 2015-ös atomügyi megállapodást.

Iráni elnök: Teherán kész az újabb atomalkura, de nem enged a nyugati nyomásnak

Az atomfegyver előállításához 90 százalékosra dúsított urán szükséges, ugyanakkor számos más közbülső technológiai eljárás is nélkülözhetetlen. Irán továbbra is azt állítja, hogy nukleáris programja békés célokat szolgál.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.