A kutatók elvégezték a tucsoni székhelyű Raytheon Missiles & Defense és partnere, a Northrop Grumman által gyártott hiperszonikus rakéta első repülési tesztjét, ami történelmi lépés a Pentagon versenyfutásában a rendkívül nagy sebességű, nehezen lelőhető fegyverek kifejlesztéséért – írja az American Military News.
A múlt héten az amerikai Defense Advance Research Projects Agency a maga nemében első alkalommal végrehajtott tesztje során a hiperszonikus fegyverek (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept, HAWC) levegőből indított változatát tesztelte egy meg nem nevezett helyen – jelentette be a DARPA és a Raytheon.
Az Egyesült Államok az Oroszország és Kína által indított hiperszonikus rakéta fejlesztésekre válaszul gyorsan fejleszti a saját hiperszonikus rakétáit, amelyek Mach 5-val és annál nagyobb sebességgel is képesek repülni.
A legutóbbi teszt során a Raytheon HAWC rakétát másodpercekkel azelőtt engedték ki egy repülőgépből, hogy a Northrop szuperszonikus égésű ramjet vagy „scramjet” hajtóműve beindult volna.
A hajtómű a szénhidrogén üzemanyaggal kevert beáramló levegőt sűrítette össze, és elkezdte begyújtani ezt a gyorsan mozgó légáram-keveréket, ami a rakétát Mach 5-nél nagyobb sebességgel, vagyis a hangsebesség ötszörösével hajtotta előre – közölte a DARPA.
A teszt igazolta a repülőgép rakétaindítási képességét, valamint a HAWC hajtóművének képességét a hiperszonikus sebesség elérésére, közölte a Raytheon és a DARPA, ritka betekintést nyújtva a titokzatosságba burkolózó rakétafejlesztési-programba.
„A HAWC tesztje sikeres demonstrációja volt azoknak a képességeknek, amelyek a hiperszonikus cirkálórakétákat rendkívül hatékony eszközzé teszik a haderőnk számára”
– mondta Andrew „Tippy” Knoedler, a DARPA Taktikai Technológiai Hivatalának HAWC programvezetője.
„Ezzel egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy a HAWC újgenerációs képességeket kínáljon az amerikai hadsereg számára”
– mondta Knoedler.
A Raytheon szerint a vállalatok jó úton haladnak a HAWC rendszer első prototípusának az amerikai védelmi minisztérium számára történő leszállítása felé.
A hiperszonikus rakéták sokkal gyorsabbak, mint a hagyományos társaik, és képesek nagy sebességgel manőverezni olyan magasságokban, amellyel elkerülik a nagy hatótávolságú radarokat.
A tucsoni székhelyű Raytheon Missiles & Defense – a tucsoni régió legnagyobb munkaadója, mintegy 13 000 helyi alkalmazottal – 2016-ban kapott egy DARPA-szerződést 174 millió dollár értékben a HAWC rakéta kifejlesztésére.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.